Nazwa spółki jawnej.
Jak wspominałem w poprzednim wpisie, umowa spółki jawnej musi zawierać jej nazwę.
Dziś rozwijając ten wątek, kilka wskazówek o tworzeniu nazwy spółki jawnej.
Najpierw jednak opowiem Ci o różnicy między firmą a nazwą. Dla Ciebie firma = spółka (ewentualnie Twoja działalność gospodarcza) i tworzące ją rzeczy (samochody, maszyny, towary, meble etc.). Tak to się określa potocznie.
Jednak zgodnie z przepisami, przedsiębiorca działa pod firmą, która jest jego imieniem i nazwiskiem albo nazwą.
Zabierając się za wybranie nazwy dla spółki jawnej, musisz pamiętać o następujących rzeczach.
- Po pierwsze musi ona zawierać nazwisko lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników. Może zawierać tylko jednego wspólnika, albo kilku wspólników.
- Po drugie nazwa sp.j. powinna zawierać dodatkowe oznaczenie ,,spółka jawna”. Dopuszczalne jest stosowanie w obrocie zamiennego skrótu sp.j.;
- Po trzecie może ona zawierać elementy dowolne, które mogą wskazywać na to czym spółka się zajmuje, jakie usługi świadczy etc.;
- Po czwarte, nazwa spółki jawnej nie może zawierać jakichkolwiek oznaczeń, czy określeń wprowadzających w błąd. Dotyczy to aktywności spółki, pochodzenia jej wspólników etc.;
Dlaczego piszę Ci o tych zasadach tworzenia nazwy sp.j.? Przecież to oczywiste, do szybkiego odszukania w internecie!
Tak, ale umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. Dosłownie na przysłowiowym papierze w kratkę. Nie sporządza jej notariusz. Jaki to ma skutek?
O tym że popełniliście błąd w firmie spółki jawnej może was uświadomić dopiero referendarz sądowy wzywając do usunięcia braków umowy spółki jawnej, jako odpowiedź na wasz wniosek o rejestrację spółki.
To nie jest tragedia. To da się wyprostować. Pamiętaj jednak że sp.j. powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Życie mnie nauczyło, że dla przedsiębiorców czas jest ważny. Chcesz stracić kilka tygodni oczekiwania na rejestrację waszej spółki jawnej dlatego że popełniliście błąd w jej nazwie?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }