Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Nazwa spółki jawnej, czyli kilka słów o firmie sp.j.

Zbigniew Korsak24 lipca 2014Komentarze (0)

Nazwa spółki jawnej.

Jak wspominałem w poprzednim wpisie, umowa spółki jawnej musi zawierać jej nazwę.

Dziś rozwijając ten wątek, kilka wskazówek o tworzeniu nazwy spółki jawnej.

Najpierw jednak opowiem Ci o różnicy między firmą a nazwą. Dla Ciebie firma = spółka (ewentualnie Twoja działalność gospodarcza) i tworzące ją rzeczy (samochody, maszyny, towary, meble etc.). Tak to się określa potocznie.

Jednak zgodnie z przepisami, przedsiębiorca działa pod firmą, która jest jego imieniem i nazwiskiem albo nazwą.

Zabierając się za wybranie nazwy dla spółki jawnej, musisz pamiętać o następujących rzeczach.

 1. Po pierwsze musi ona zawierać nazwisko lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników. Może zawierać tylko jednego wspólnika, albo kilku wspólników.
 2. Po drugie nazwa sp.j. powinna zawierać dodatkowe oznaczenie ,,spółka jawna”. Dopuszczalne jest stosowanie  w obrocie zamiennego skrótu sp.j.;
 3. Po trzecie może ona zawierać elementy dowolne, które mogą wskazywać na to czym spółka się zajmuje, jakie usługi świadczy etc.;
 4. Po czwarte, nazwa spółki jawnej nie może zawierać jakichkolwiek oznaczeń, czy określeń wprowadzających w błąd. Dotyczy to aktywności spółki, pochodzenia jej wspólników etc.;

Dlaczego piszę Ci o tych zasadach tworzenia nazwy sp.j.? Przecież to oczywiste, do szybkiego odszukania w internecie!

Tak, ale umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. Dosłownie na przysłowiowym papierze w kratkę. Nie sporządza jej notariusz. Jaki to ma skutek?

O tym że popełniliście błąd w firmie spółki jawnej może was uświadomić dopiero referendarz sądowy wzywając do usunięcia braków umowy spółki jawnej, jako odpowiedź na wasz wniosek o rejestrację spółki.

To nie jest tragedia. To da się wyprostować. Pamiętaj jednak że sp.j. powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Życie mnie nauczyło, że dla przedsiębiorców czas jest ważny. Chcesz stracić kilka tygodni oczekiwania na rejestrację waszej spółki jawnej dlatego że popełniliście błąd w jej nazwie?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: