Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Umowa spółki jawnej. Co to jest?

Zbigniew Korsak17 lipca 2014Komentarze (0)

Umowa spółki jawnej.

Co to takiego ta cała umowa spółki?

Prawnik odpowie Ci pytaniem ,,To zależy”. A w języku zrozumiałym?

Umowa spółki jest dokumentem. Takie coś w rodzaju instrukcji obsługi i zasad postępowania dla wspólników, która uzupełnia to co wynika z przepisów prawa. Jest to również informacja dla skarbówki, wierzycieli spółki i jej wspólników!

Umowa spółki określa w szczególności:

  • nazwę i siedzibę spółki;
  • prawa i obowiązki wspólników;
  • czas trwania spółki;
  • przedmiot jej działalności, czyli to czym ma się zajmować;
  • wkłady wspólników do spółki i ich wartość. Opisując to inaczej  – to w co wspólnik ma wyposażyć spółkę by mogła prowadzić działalność;

Czy to wszystko co musi być w umowie spółki jawnej?

To absolutne minimum umowy sp.j. W praktyce da radę to spisać na jednej stronie formatu A 4. Sam widziałem takie umowy spółek, które mają się całkiem dobrze i przebiły się przez rejestrację w KRS.

Inna sprawa czy powinno się podpisywać tak lakoniczne umowy? Skutek tego jest taki, że dostajesz rozwiązania i uregulowania  standardowe, opisane w kodeksie spółek handlowych.

Czy to źle? Pewnie nie. Ale mechanizmy przewidziane przez ustawodawce siłą rzeczy są uniwersalne. Pomyśl czy będą one dobrze pasowały do Twojego pomysłu na biznes i Twojej spółki jawnej?

Co wolisz: zasady i abstrakcyjne regulacje pomyślane przez profesorów prawa, zmienione i uchwalone przez zmęczonych posłów w kodeksie spółek handlowych, czy umowę spółki jawnej skrojoną stosownie do Twojego projektu i tego co chcesz robić ze wspólnikami?

Wybieraj!

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje o tym co musi się znaleźć w umowie spółki jawnej, zapraszam do lektury przyszłych wpisów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 502 978 860e-mail: biuro@korsakradca.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: