Umowa spółki jawnej. Co to jest?

Zbigniew Korsak        17 lipca 2014        Komentarze (0)

Umowa spółki jawnej.

Co to takiego ta cała umowa spółki?

Prawnik odpowie Ci pytaniem ,,To zależy”. A w języku zrozumiałym?

Umowa spółki jest dokumentem. Takie coś w rodzaju instrukcji obsługi i zasad postępowania dla wspólników, która uzupełnia to co wynika z przepisów prawa. Jest to również informacja dla skarbówki, wierzycieli spółki i jej wspólników!

Umowa spółki określa w szczególności:

  • nazwę i siedzibę spółki;
  • prawa i obowiązki wspólników;
  • czas trwania spółki;
  • przedmiot jej działalności, czyli to czym ma się zajmować;
  • wkłady wspólników do spółki i ich wartość. Opisując to inaczej  – to w co wspólnik ma wyposażyć spółkę by mogła prowadzić działalność;

Czy to wszystko co musi być w umowie spółki jawnej?

To absolutne minimum umowy sp.j. W praktyce da radę to spisać na jednej stronie formatu A 4. Sam widziałem takie umowy spółek, które mają się całkiem dobrze i przebiły się przez rejestrację w KRS.

Inna sprawa czy powinno się podpisywać tak lakoniczne umowy? Skutek tego jest taki, że dostajesz rozwiązania i uregulowania  standardowe, opisane w kodeksie spółek handlowych.

Czy to źle? Pewnie nie. Ale mechanizmy przewidziane przez ustawodawce siłą rzeczy są uniwersalne. Pomyśl czy będą one dobrze pasowały do Twojego pomysłu na biznes i Twojej spółki jawnej?

Co wolisz: zasady i abstrakcyjne regulacje pomyślane przez profesorów prawa, zmienione i uchwalone przez zmęczonych posłów w kodeksie spółek handlowych, czy umowę spółki jawnej skrojoną stosownie do Twojego projektu i tego co chcesz robić ze wspólnikami?

Wybieraj!

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje o tym co musi się znaleźć w umowie spółki jawnej, zapraszam do lektury przyszłych wpisów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: