Większość kolegów i koleżanek prawników ostatnio bardzo wylewnie udziela się na wszelkiego rodzaju portalach internetowych i w porach wieczornych przed budynkami sądów. Jednym z haseł przewodnich jest odmieniane przez przypadki KRS, o KRS, z KRS etc.
Co to jest ten KRS?
Krajowa Rada Sądownictwa
Konstytucyjny organ naszego państwa, który ma określone uprawnienia i skład. Cała ostatnia zadyma i szał idzie właśnie o tą radę.
Krajowy Rejestr Sądowy
Bardziej przyziemna i dla zwykłych prostych praktyków prawa jak ja, istotniejsza instytucja. Jeśli chcesz o niej przeczytać więcej koniecznie zajrzyj tu.
Jest to rejestr urzędowy.
Składa się z trzech rejestrów. Jednym z nich jest rejestr przedsiębiorców do którego wpisywane są spółki, w tym spółki jawne.
KRS prowadzi dokumentację rejestrową spółek w której przechowuje między innymi:
- wnioski o wpis i zmianę oraz załączone do nich dokumenty
- postanowienia i zarządzenia sądu
- złożone sprawozdania finansowe
- inne dokumenty np.: zajęcia komornicze praw wspólników ze spółki.
Wielu przedsiębiorców nie lubi KRS. Próbując zarejestrować spółkę samodzielnie albo przeprowadzić przez niego zmiany w umowie, często odbijali się od ściany otrzymując zarządzenie o zwrocie wniosku.
Niestety formularze KRS są bardzo specyficzne. Dla zwykłego śmiertelnika mogą być niezrozumiałe i nieczytelne.
Jeśli Cię to pocieszy są one mało czytelne również dla prawników. Jednak przez lata utarła się określona praktyka ich wypełniania.
Jest ona w miarę odporna na kolejne nowelizacje przepisów, za którymi struktura i okienka formularzy nie zawsze nadążają.
Zwrot wniosku o wpis może być szczególnie dotkliwy, jeśli zależy Ci na szybkim wpisaniu zmian. Jeśli tak jest, to nie warto ryzykować samodzielnego składania dokumentów. Warto podeprzeć się pomocą prawnika.
Co ważne dokumentacja i akta KRS są jawne. Każdy śmiertelnik może je przeglądać, robić ich zdjęcia i notatki.
Przy okazji Krajowy Rejestr Sądowy to źródło wielu ciekawych informacji.
Dla prawników działających w dochodzeniu długów, to często jedno z pierwszych źródeł tak zwanego białego wywiadu [zbieranie informacji o dłużniku z powszechnie dostępnych źródeł].
W przeszłości gdy zdecydowanie więcej zajmowałem się egzekucjami komorniczymi, z akt KRS uzyskiwałem dla klientów i komorników bardzo przydatne informacje. Często bywały one przełomowe w procesie odzyskiwania należności.
Zbigniew Korsak
radca prawny
***
Nazwa spółki jawnej, czyli kilka słów o firmie sp.j.
Nazwa spółki jawnej.
Jak wspominałem w poprzednim wpisie, umowa spółki jawnej musi zawierać jej nazwę.
Dziś rozwijając ten wątek, kilka wskazówek o tworzeniu nazwy spółki jawnej.
Najpierw jednak opowiem Ci o różnicy między firmą a nazwą. Dla Ciebie firma = spółka (ewentualnie Twoja działalność gospodarcza) i tworzące ją rzeczy (samochody, maszyny, towary, meble etc.) [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo fajne wyjaśnienie dla osób dopiero zapoznających się z tą branżą 😉 pozdrawiam!
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak