Umowa spółki jawnej.
Co to takiego ta cała umowa spółki?
Prawnik odpowie Ci pytaniem ,,To zależy”. A w języku zrozumiałym?
Umowa spółki jest dokumentem. Takie coś w rodzaju instrukcji obsługi i zasad postępowania dla wspólników, która uzupełnia to co wynika z przepisów prawa. Jest to również informacja dla skarbówki, wierzycieli spółki i jej wspólników!
Umowa spółki określa w szczególności:
- nazwę i siedzibę spółki;
- prawa i obowiązki wspólników;
- czas trwania spółki;
- przedmiot jej działalności, czyli to czym ma się zajmować;
- wkłady wspólników do spółki i ich wartość. Opisując to inaczej – to w co wspólnik ma wyposażyć spółkę by mogła prowadzić działalność;
Czy to wszystko co musi być w umowie spółki jawnej?
To absolutne minimum umowy sp.j. W praktyce da radę to spisać na jednej stronie formatu A 4. Sam widziałem takie umowy spółek, które mają się całkiem dobrze i przebiły się przez rejestrację w KRS.
Inna sprawa czy powinno się podpisywać tak lakoniczne umowy? Skutek tego jest taki, że dostajesz rozwiązania i uregulowania standardowe, opisane w kodeksie spółek handlowych.
Czy to źle? Pewnie nie. Ale mechanizmy przewidziane przez ustawodawce siłą rzeczy są uniwersalne. Pomyśl czy będą one dobrze pasowały do Twojego pomysłu na biznes i Twojej spółki jawnej?
Co wolisz: zasady i abstrakcyjne regulacje pomyślane przez profesorów prawa, zmienione i uchwalone przez zmęczonych posłów w kodeksie spółek handlowych, czy umowę spółki jawnej skrojoną stosownie do Twojego projektu i tego co chcesz robić ze wspólnikami?
Wybieraj!
Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje o tym co musi się znaleźć w umowie spółki jawnej, zapraszam do lektury przyszłych wpisów.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }