Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Umowa spółki jawnej. Co to jest?

Zbigniew Korsak17 lipca 2014Komentarze (0)

Umowa spółki jawnej.

Co to takiego ta cała umowa spółki?

Prawnik odpowie Ci pytaniem ,,To zależy”. A w języku zrozumiałym?

Umowa spółki jest dokumentem. Takie coś w rodzaju instrukcji obsługi i zasad postępowania dla wspólników, która uzupełnia to co wynika z przepisów prawa. Jest to również informacja dla skarbówki, wierzycieli spółki i jej wspólników!

Umowa spółki określa w szczególności:

 • nazwę i siedzibę spółki;
 • prawa i obowiązki wspólników;
 • czas trwania spółki;
 • przedmiot jej działalności, czyli to czym ma się zajmować;
 • wkłady wspólników do spółki i ich wartość. Opisując to inaczej  – to w co wspólnik ma wyposażyć spółkę by mogła prowadzić działalność;

Czy to wszystko co musi być w umowie spółki jawnej?

To absolutne minimum umowy sp.j. W praktyce da radę to spisać na jednej stronie formatu A 4. Sam widziałem takie umowy spółek, które mają się całkiem dobrze i przebiły się przez rejestrację w KRS.

Inna sprawa czy powinno się podpisywać tak lakoniczne umowy? Skutek tego jest taki, że dostajesz rozwiązania i uregulowania  standardowe, opisane w kodeksie spółek handlowych.

Czy to źle? Pewnie nie. Ale mechanizmy przewidziane przez ustawodawce siłą rzeczy są uniwersalne. Pomyśl czy będą one dobrze pasowały do Twojego pomysłu na biznes i Twojej spółki jawnej?

Co wolisz: zasady i abstrakcyjne regulacje pomyślane przez profesorów prawa, zmienione i uchwalone przez zmęczonych posłów w kodeksie spółek handlowych, czy umowę spółki jawnej skrojoną stosownie do Twojego projektu i tego co chcesz robić ze wspólnikami?

Wybieraj!

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje o tym co musi się znaleźć w umowie spółki jawnej, zapraszam do lektury przyszłych wpisów.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: