Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej za długi spółki.

Zbigniew Korsak13 sierpnia 2014Komentarze (0)

Każdy urlop zazwyczaj ma to do siebie, że kiedyś się kończy 😉 . Piankę windsurfingową trzeba znów zamienić na garnitur, a bom żagla na klawiaturę.

Kilka dni temu po powrocie do rzeczywistego świata boju o spokój i lepszą przyszłość moich klientów, wśród dokumentów czekających na mnie na biurku znalazłem postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji przeciwko spółce jawnej.

Cóż, zdarza się. Proza prawniczego życia przy dochodzeniu wierzytelności. Komornik napisał jak to natrudził się, szukał majątku. Znalazł inne firmy którym sp.j. jest coś winna i zajęte rachunki bankowe. W skrócie spółka ma adres, długi do zapłacenia i wspólników.

Co w takiej sytuacji?

Czy wierzyciel spółki jawnej nie ma szans na odzyskanie długu?

Czy wspólnicy spółki jawnej  (dłużnika) mogą spać spokojnie?

Odzyskiwanie długu przez komornika, w tym od spółek jest bardzo obszernym tematem.Wartym byś go poznał przynajmniej ogólnie jeśli planujesz założyć spółkę, czy działasz w biznesie. Przedsiębiorcy dzielą się na tych co są ze sprawą w sądzie, albo kiedyś w nim wylądują 🙂 .

Pismo od komornika i opisana powyżej historia z życia, to dobry pretekst by napisać Ci kilka słów właśnie o odpowiedzialności wspólnika spółki jawnej za długi spółki.

Teraz powieje grozą….

Wspólniku sp.j. odpowiadasz za długi spółki, całym swoim majątkiem razem ze spółką i pozostałymi wspólnikami. Warto byś miał tego świadomość i to zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy spółki.

To dobra wiadomość dla wierzyciela spółki. Jeśli długu nie zapłaci Ci sp.j., możesz go dochodzić od wspólników. Jak to zrobić ? Dokładnie tak jak ja to zrobiłem w opisanej powyżej sprawie. Mając w ręku postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji z powodu jej nieskuteczności, musisz złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom spółki.

O tym jak to zrobić od strony czystej techniki (co złożyć, gdzie złożyć, co dołączyć i ile zapłacić) – napiszę Ci innym razem.  Jeśli brak Ci cierpliwości w oczekiwaniu na kolejny wpis, bo akurat masz podobną sprawę i chcesz szybko odzyskać dług, napisz do mnie.

Wspólnie zobaczymy co da się zrobić w sprawie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: