Spółka jawna. Kto jest kim? Wspólnicy.

Zbigniew Korsak        04 lipca 2014        4 komentarze

Kto jest kim w spółce jawnej? Kim są wspólnicy?

Jeśli zastanawiasz się czy spółka jawna to dobry pomysł, pasujący do Twojego zamierzonego biznesu, warto byś dowiedział się o niej trochę więcej. Dziś napiszę Ci o tym kto tworzy spółkę.

Nie ma spółki bez wspólników. To oni łącząc swoje wysiłki, doświadczenie, majątek mają dążyć do osiągnięcia wspólnego gospodarczego celu.

Kto może być wspólnikiem spółki jawnej?

Worek bardzo pojemny. Aby nie zagadać Cię do znudzenia i nie uśpić, postaram się streścić. Wspólnikiem spółki jawnej mogą być w szczególności:

  • osoby fizyczne;
  • osoby prawne. Dla przypomnienia będą to między innymi spółki kapitałowe (sp. z o.o. i S.A.), spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia (o ile ich statuty nie wyłączają przystąpienia do spółki jawnej);
  • tzw. ułomne osoby prawne, czyli jednostki organizacyjne które nie są osobami prawnymi, ale ustawa przyznaje im zdolność prawną. Przykładem takiej jednostki są spółki osobowe;

Kto nie może być wspólnikiem spółki jawnej?

Ech… temat rzeka i aż strach go zaczynać! Nawet jeśli opiszę tu kto nie może być wspólnikiem spółki jawnej, to ktoś inny wskaże kolejne przykłady. I zapewne będą to dobre przykłady.

Podejmę jednak takie ryzyko :). Z góry wskazuję, że wyliczenie będzie przykładowe i otwarte! Jeśli masz wątpliwość, czy Ty lub Twój potencjalny wspólnik możecie nimi być, napisz do mnie!

Do rzeczy. Moim zdaniem wspólnikiem spółki jawnej nie może być w szczególności:

  • spółka cywilna. To jest forma wewnętrznej umowy wspólników. Nie ma podmiotowości prawnej;
  • każdy podmiot, którego statut, albo inna regulacja nie pozwala na uczestnictwo w spółce;
  • osoba fizyczna która nie ma przynajmniej ograniczonej zdolności do czynności prawnych [1];
  • osoby fizyczne pozbawione prawa prawa prowadzenia działalności gospodarczej prawomocnym orzeczeniem sądu;

Ilu musi być w spółce jawnej wspólników?

Minimum dwóch. Nie, nie znajdziesz tego wprost w przepisach. Wynika to z tego, że kodeks spółek handlowych operuje pojęciami ,,wspólnicy”, ,,wspólników”.  Na tej podstawie przyjmuje się powszechnie, że spółka osobowa musi mieć minimum dwóch wspólników.

Ilu może być wspólników w spółce jawnej maksymalnie?

Ha! Kolejne dobre pytanie. Przepisy (całe szczęście) nie nakładają ograniczeń. W teorii w spółce jawnej może być nawet stu i więcej wspólników.

Tylko czy taka spółka ma sens? Chciałbyś prowadzić taką spółkę? Bo ja nie 🙂

Jak w niej podjąć szybko decyzję? Ile stron będzie miał odpis z rejestru przedsiębiorców KRS takiej spółki?

Moim zdaniem istnieje praktyczne ograniczenie liczby wspólników spółki jawnej. Składa się na nie zdrowy rozsądek wspólników – ojców i matek założycieli, oraz zdolność do sterowania taką spółką. Czasami nawet przy dwóch wspólnikach może być trudno o zgodną decyzję co do losów i działania spółki. Co dopiero przy większej liczbie?

Co może wspólnik w spółce jawnej?

Przede wszystkim wspólnik sp.j. ma prawo (nie obowiązek) reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw. Bardziej obrazowo – wspólnik kieruje działaniami sp.j.

Umowa spółki jawnej może naturalnie ustalić zasadę łącznej reprezentacji spółki. Na przykład dwóch wspólników działających łącznie, czy wspólnik łącznie z prokurentem.

Wspólnik spółki ma nie tylko prawa, ale i obowiązki o których napiszę w przyszłości.

Opis wspólnika spółki jawnej jaki tu przeczytałeś jest skrótowy i wyrywkowy. Potraktuj to jako wprowadzenie 🙂 . Jeśli masz poczucie niedosytu informacji, zapraszam do lektury kolejnych postów, w których dowiesz się jeszcze więcej!

[1] mądrzy i oczytani komentatorzy prawa stwierdzają, że wspólnikiem spółki jawnej może być osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych (tak S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. T. 1, Wyd. 3, Warszawa 2012 oraz Kodeks spółek handlowych Zbigniew Jara 2014 r.). Osobiście mam mieszane uczucia co do takiego pomysłu. Zwłaszcza jeśli chodzi o praktyczną stronę działania takiej spółki. Jak ma działać spółka jawna zawiązana przez dwie osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzesiek Październik 27, 2014 o 12:59

Mam pytanie co do pełnomocnictwa.
Osoba fizyczna może udzielić pełnomocnictwa najbliższym (w tym swoim dzieciom) do jej reprezentacji w sprawach sądowych. Tu jest jasna sprawa.

A czy wspólnik sp. J. może udzielić skutecznie takiego pełnomocnictwa dla swojego dziecka do reprezentacji tego konkretnego wspólnika w sprawie gdzie pozwanym jest sp. J.?
Wspólnicy mogą jednosobowo reprezentować spółkę przed sądem w pełnym zakresie.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Październik 27, 2014 o 16:54

Dziękuję za ciekawe pytanie.
Moim zdaniem jeśli stroną procesu jest tylko spółka jawna, to wspólnik nie może udzielić pełnomocnictwa swojemu dziecku do występowania w sprawie jako pełnomocnik spółki, na podstawie stosunku pokrewieństwa. Dlaczego? Spółka nie ma osoby najbliższej czy rodziny. Inaczej jeśli pozwanym jest również wspólnik.
Proszę pamiętać, że art. 87 k.p.c. przewiduje szeroki krąg osób którym można udzielić pełnomocnictwa procesowego, na innych podstawach niż tylko pokrewieństwo.
Osobiście bez dobrej znajomości realiów procesu sądowego i sali sądowej, odradzam występowania jako pełnomocnik. Zwłaszcza w sprawach gospodarczych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Justyna Grudzień 4, 2015 o 20:54

Moje pytanie: Czy do udzielenia pełnomocnictwa, zarówno ogólnego jak i szczególnego, przez wspólnika sp. j. żonie, w sytuacji gdy pozostaje w szpitalu, potrzebna jest zgoda drugiego wspólnika? Chodzi mi tylko o „zastępstwo” chorego wspólnika w jego obowiązkach i uprawnieniach, nie o reprezentację całej spółki.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Grudzień 7, 2015 o 10:22

Nie widzę przeciwwskazań do ogólnego pełnomocnictwa do wykonania praw wspólnika. Umowa spółki może to regulować odmiennie.
Uważałbym w wypadku sprzedaży albo nabycia nieruchomości. Tu może być konieczna forma notarialna pełnomocnictwa.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: