W jednym z poprzednich wpisów dotyczących zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej opisałem podatkowe podejście do zmiany wspólnika w spółce jawnej.
Wracając do podstaw spraw w spółce i między wspólnikami powinienem zadać podstawowe pytanie:
Czy zmiana wspólnika w spółce jawnej jest możliwa?
Tak i to mimo, że ojcowie projektanci kodeksu spółek handlowych zakładali trwałość składu spółek osobowych i mniejszą rotację jej wspólników, niż w spółkach kapitałowych, to taka zmiana jest możliwa i dopuszczalna. Dziś pominę sytuacje smutniejsze takie jak śmierć wspólnika, jego upadłość, wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela, czy wyłączenie niesfornego kolegi ze spółki wyrokiem sądu.
Jak przeprowadzić zmianę wspólnika w spółce jawnej?
- Taką możliwość musi przewidywać umowa spółki jawnej. Jeśli nie przewiduje naturalnie umowę można zmienić, ale na to potrzebna jest zgoda wspólników.
- Potrzebna jest pisemna zgoda wszystkich wspólników spółki. Uwaga, twoja umowa spółki jawnej może regulować to inaczej, np: wymagając zgody tylko określonego wspólnika.
Zgodę wspólnicy muszą wyrazić na piśmie. Można to zrobić w drodze ich oświadczeń. Spotkałem się również z praktyką pisemnej uchwały podjętej i podpisanej przez wszystkich wspólników. - Czynność przenosząca udział i zmieniająca wspólnika.
Przeniesienie może się dokonać na podstawie umowy sprzedaży, darowizny, czy zamiany.
Zmiana wspólnika sp.j. powinna być zgłoszona do KRS w terminie 7 dni od dnia zmiany.
Jeśli ciekawi Cię to od jakiej chwili zmiana wspólnika jest skuteczna, czy od przeniesienia udziału, czy od daty rejestracji odsyła Cie do wpisu i dyskusji pod postem.
{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Od kiedy zmiana wspólnika w drodze umowy sprzedazy udziałów jest skuteczna?
I jak ja przeprowadzić w przypadku 2 wspolników ktorzy w tym samym czasie sprzedają swoje udziały 2 osobom które teraz będą nowymi właścicielami spółki. Czy w takim przypadku należy tego dokonac w nastepujący sposób: 1 wspolnik sprzedaje 1 nowemu wspolnikowi swoje udziały na co pisemną zgodę daje 2 wspolnik a nastepnie 2 wspolnik sprzedaje swoje udzialy 2 nowemu wspolnikowi na co pisemną zgodę daje 1 nowy wspolnik?
Jak się zabezpieczyć na poczet wystapienia po sprzedaży faktur lub innych zobowiazań do uregulowania sprzed daty sprzedazy. Czy pisemne zobowiązanie się do uregulowania taich zobowiazań u notariusza zabezpiecza nowego właściciela?
Panie Rafale,
na moim pierwszym blogu:
http://spkomandytowa.pl/z-jaka-data-skuteczna-jest-zmiana-komplementariusza-zmiana-umowy-spolki-komandytowej/
jest na ten temat wpis i gorąca dyskusja pod wpisem.
Jeśli chce Pan skonsultować operację zmiany wspólników to proszę o kontakt.
Co z długami spółki po zmianie wspólników? Nie wiem kogo chce Pan zabezpieczyć? Starego czy nowego wspólnika?
Zbigniew Korsak
Czy zmiana wspólnika w spółce jawnej podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?
Tak.
Chciałbym poruszyć nurtującą mnie kwestię – będę wdzięczny za poruszenie tematu.
Czy istnieje możliwość prawna przekazania lub sprzedaży zadłużonej spółki jawnej jedynemu wierzycielowi jako formy spłaty zobowiązania?
Bardzo dobre pytanie,
nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli jednak dłużnik dogada się z wierzycielem – nie ma przeciwwskazań. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Co ma być przekazane jako spłata długu?
Zbigniew Korsak
1/ Chodziło mi raczej o „dobra niematerialne” jak np. przekazanie klientów strategicznych wierzycielowi – popartych oczywiście dokumentem stwierdzającym dochodowość współpracy dłużnika z klientem docelowym.
2/ Czy po sprzedaży określonego klienta dłużnik może zabezpieczyć się np. poprzez zapis o wglądzie do dokumentów księgowych w zakresie zysków uzyskiwanych ze współpracy wierzyciel – klient docelowy.
3/ Czy po wyliczeniu zakładanych, długoterminowych zysków (np. wyliczonych na okres 2 lat) wierzyciel może pisemnie i natychmiast zwolnić dłużnika i na podstawie tej dokumentacji umożliwić mu likwidację spółki?
Nie widzę przeciwwskazań. Tu strony mają swobodę. Kwestia porozumienia wspólników spółki i wierzyciela.
Mam jednak wątpliwość czy można „sprzedać” klienta.
Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą prawną, zapraszam do kontaktu.
Zbigniew Korsak
A jak wygląda sprawa zmiany umowy spółki jawnej, w sytuacji gdy niedawno zgłoszona zmiana umowy spółki nie została jeszcze zarejestrowana przez KRS?
Czy tekst jednolity drugiej zmiany powinien uwzględniać pierwszą zmianę (w trakcie rejestracji)?
Czy może tekst jednolity po drugiej zmianie nie uwzględnia pierwszej zmiany? Jak w tedy zgłosić taką zmianę w praktyce aby sąd nie oddalił (zakładam, że zanim rozpatrzy drugi wniosek, to w między czasie wpisze pierwszą zmianę).
@Grzesiek
dobre pytanie.
Z przepisów niewiele wynika. Ustala to praktyka. Wniosek o rejestrację zmiany w KRS do jego rozpoznania zawsze można zmienić.
Jak to zrobić? Całość rozbija się o szczegóły co było w pierwszej zmianie i czy kolejna zmiana pokrywa się z pierwszą zmianą.
Pisząc po ludzku – bez dokumentów więcej nie jestem w stanie powiedzieć.
Jeśli jest Pan zainteresowany moją pomocą, proszę o kontakt. Dane w zakładce kontakt.
Zbigniew Korsak
Sprawa już się wyjaśniła. Sąd wczoraj dokonał wpisu. Dość szybko (około 2-3 tygodnie) 🙂
Gratuluję.
Czy jest możliwość przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną, przy jednoczesnej wymianie jednego ze wspólników (chodzi o wyjście żony, a wejście syna).
@Piotr
Tak jest możliwość przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Tylko jak mówi stare powiedzenie nie zmienia się koni w trakcie przeprawy 🙂 .
Zmianę wspólników powinno się zrobić przed, albo po przekształceniu spółki.
Pozdrawiam,
Zbigniew Korsak
W spółce jawnej składającej się z trzech wspólników, ten trzeci chce zakończyć współpracę poprzez przeniesienie ogółu praw i obowiązków. I teraz pytanie, czy dopuszczalna jest forma przeniesienia w formie wspólności w częściach ułamkowych na dwóch pozostałych wspólników? Spowoduje to, że będzie dalej 3 wspólników, z czego ten trzeci będzie wspólnikiem łącznym, złożonym z dwóch pozostałych wspólników tej spółki. Jaką zmianę zgłosić do KRS? Na pewno wykreślenie zbywcy ogółu praw i obowiązków, a co zrobić z powstałym wspólnikiem łącznym?
Dzień dobry,
Dziękuję za pytanie i komentarz. Pomysł i koncepcja jest ciekawa. Papier przyjmie taką konstrukcję, jednak KRS jej nie zarejestruje.
Jedyna praktyka jaką znam jest taka, to niepodzielność „udziału” w spółce jawnej. Nie jest to udział jak w spółce z o.o. tylko ogół praw i obowiązków. A w takim przypadku powinien być przeniesiony niepodzielnie i w całości.
Są jednak inne opcje rozwiązania sytuacji. Proszę o kontakt indywidualny.
Jak mogę pomóc?
Zbigniew Korsak