Nazwa spółki jawnej, czyli kilka słów o firmie sp.j.

Zbigniew Korsak        24 lipca 2014        Komentarze (0)

Nazwa spółki jawnej.

Jak wspominałem w poprzednim wpisie, umowa spółki jawnej musi zawierać jej nazwę.

Dziś rozwijając ten wątek, kilka wskazówek o tworzeniu nazwy spółki jawnej.

Najpierw jednak opowiem Ci o różnicy między firmą a nazwą. Dla Ciebie firma = spółka (ewentualnie Twoja działalność gospodarcza) i tworzące ją rzeczy (samochody, maszyny, towary, meble etc.). Tak to się określa potocznie.

Jednak zgodnie z przepisami, przedsiębiorca działa pod firmą, która jest jego imieniem i nazwiskiem albo nazwą.

Zabierając się za wybranie nazwy dla spółki jawnej, musisz pamiętać o następujących rzeczach.

  1. Po pierwsze musi ona zawierać nazwisko lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników. Może zawierać tylko jednego wspólnika, albo kilku wspólników.
  2. Po drugie nazwa sp.j. powinna zawierać dodatkowe oznaczenie ,,spółka jawna”. Dopuszczalne jest stosowanie  w obrocie zamiennego skrótu sp.j.;
  3. Po trzecie może ona zawierać elementy dowolne, które mogą wskazywać na to czym spółka się zajmuje, jakie usługi świadczy etc.;
  4. Po czwarte, nazwa spółki jawnej nie może zawierać jakichkolwiek oznaczeń, czy określeń wprowadzających w błąd. Dotyczy to aktywności spółki, pochodzenia jej wspólników etc.;

Dlaczego piszę Ci o tych zasadach tworzenia nazwy sp.j.? Przecież to oczywiste, do szybkiego odszukania w internecie!

Tak, ale umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. Dosłownie na przysłowiowym papierze w kratkę. Nie sporządza jej notariusz. Jaki to ma skutek?

O tym że popełniliście błąd w firmie spółki jawnej może was uświadomić dopiero referendarz sądowy wzywając do usunięcia braków umowy spółki jawnej, jako odpowiedź na wasz wniosek o rejestrację spółki.

To nie jest tragedia. To da się wyprostować. Pamiętaj jednak że sp.j. powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Życie mnie nauczyło, że dla przedsiębiorców czas jest ważny. Chcesz stracić kilka tygodni oczekiwania na rejestrację waszej spółki jawnej dlatego że popełniliście błąd w jej nazwie?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: