Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej. Czy tylko?

Zbigniew Korsak09 listopada 20154 komentarze

O sprawie odpowiedzialności wspólnika za długi spółki jawnej pisałem już kilka razy.

Możesz o tym przeczytać tu i tu.

Sądząc po wiadomościach i pytaniach od was oraz komentarzach pod częścią wpisów jest to nadal niejasne.

Od początku.

Dług spółki jawnej jest długiem wspólnika tej spółki. Odpowiada on za zobowiązania sp.j. osobiście, bez ograniczeń i całym swoim majątkiem.

Odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej powstaje w chwili powstania długu samej spółki.

Używając mądrych prawniczych słów, wspólnik sp.j. odpowiada za jej zobowiązania subsydiarnie i solidarnie ze spółką.

Przekładając to na techniczną stronę dochodzenia roszczeń od spółki jawnej i jej wspólników masz dwie opcje:

 1. Pozywasz samą spółkę jawną. O tyle prostsze, że składasz jeden odpis pozwu i załączników. Dane pozwanego bierzesz z KRS.
 2. Pozywasz spółkę jawną i wspólników[1]. O tyle trudniejsze, że musisz wyprodukować dodatkowe odpisy pozwu i załączników. Dodatkowo musisz w pozwie wskazać dane wspólników. Samo imię i nazwisko nie wystarczy. Nawet PESEL, który weźmiesz z KRS-u to za mało. Musisz udać się do sądu rejestrowego, zamówić akta KRS spółki dłużnika i wyciągnąć z nich adresy wspólników. Jeśli prowadziłeś kiedykolwiek proces w sądzie, podświadomie powinieneś dostrzec kolejny problem – więcej zwrotnych potwierdzeń odbioru korespondencji w aktach. ,,Zwrotki”, bo tak je się potocznie nazywa, skutecznie przewlekły niejeden już proces…..

W każdym z wypadków do wspólnika spółki jawnej będziesz mógł posłać komornika, dopiero jeśli egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna.

Dlaczego?

To wynika z konstrukcji spółki jawnej. Egzekucja z majątku jej wspólnika może być prowadzona dopiero jeśli egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna. Przepis, który przeczytasz pod artykułem nie zwalnia wspólników sp.j. z obowiązku zapłaty. Wskazuje jednak na kolejność majątków z których wierzyciel może żądać zaspokojenia.

Zupełnie inną sprawą jest to, kiedy będziesz mógł skierować swojego komornika z egzekucją do majątku wspólników. No i jak do tego doprowadzić.

 [1] art. 31 k.s.h.

§ 1. Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika).
§ 2. Przepis § 1 nie stanowi przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Leszek Bloch 9 listopada, 2015 o 12:43

  W postępowaniu nakazowym niewątpliwym plusem pozywania wspólników razem ze spółką jest możliwość zabezpieczenia roszczenie na majątku osobistym wspólników bez oczekiwania na bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Niemniej trzeba zadbać o nakaz w nakazowym.

  Odpowiedz

  Zbigniew Korsak 9 listopada, 2015 o 21:49

  Celnie i w punkt.
  Problemem bywa przekonanie sądu by wydał nakaz w nakazie przeciwko spółce i wspólnikom. Czasami nawet ne podstawie weksla niektóre sądy mają z tym problem. O ustawie o terminach zapłaty nie wspominając
  Zbigniew Korsak

  Odpowiedz

  Adrian 19 lutego, 2016 o 13:13

  A jak wygląda przedawnienie roszczeń wobec wspólników? Niestety często jest tak, że najpierw pozywana jest wyłącznie spółka, następnie z jej majątku prowadzimy egzekucję, która koniec końców okazuje się bezskuteczna. Wtedy wpadamy na pomysł, może czas na pociągnięcie do odpowiedzialności wspólników. Kiedy dojdzie do przedawnienia roszczenia wobec wspólników? Tak jak w przypadku spółki z o.o. 3 lata od umorzenia postępowania egzekucyjnego? Czy może 10 lat od stwierdzenia roszczenia wobec spółki prawomocnym wyrokiem/nakazem?

  Odpowiedz

  Zbigniew Korsak 23 lutego, 2016 o 16:45

  Dobre pytanie!
  Odpowiedzialność wspólnika w spółce jawnej (osobowej) za długi spółki jest subsydiarna. W spółce z o.o. wygląda to inaczej. Również od strony uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko zarządowi sp. z o.o.. a uzyskania tytułu przeciwko wspólnikowi.
  Przyznam, że nie analizowałem głębiej sprawy przedawnienia roszczenia przeciwko wspólnikowi spółki osobowej. Może również z tego powodu, że zawsze w miarę szybko występuję o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko nim. A i żaden z dłużników jakoś nie bronił się w postępowaniu klauzulowym.
  Jakie jest moje zdanie? Przedawnienie wobec wspólnika – 10 lat, jeśli jest wyrok przeciwko spółce. Wierzytelność stwierdzona wyrokiem (tytułem egzekucyjnym). Dziękuję za dobrą sugestię na kolejny wpis. Być może po analizie ,,naprostuje” swoje zdanie 😉
  Zbigniew Korsak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: