Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej. Czy tylko?

Zbigniew Korsak09 listopada 20154 komentarze

O sprawie odpowiedzialności wspólnika za długi spółki jawnej pisałem już kilka razy.

Możesz o tym przeczytać tu i tu.

Sądząc po wiadomościach i pytaniach od was oraz komentarzach pod częścią wpisów jest to nadal niejasne.

Od początku.

Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika

Dług spółki jawnej jest długiem wspólnika tej spółki. Odpowiada on za zobowiązania sp.j. osobiście, bez ograniczeń i całym swoim majątkiem.

Odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej powstaje w chwili powstania długu samej spółki.

Używając mądrych prawniczych słów, wspólnik sp.j. odpowiada za jej zobowiązania subsydiarnie i solidarnie ze spółką.

Przekładając to na techniczną stronę dochodzenia roszczeń od spółki jawnej i jej wspólników masz dwie opcje:

  1. Pozywasz samą spółkę jawną. O tyle prostsze, że składasz jeden odpis pozwu i załączników. Dane pozwanego bierzesz z KRS.
  2. Pozywasz spółkę jawną i wspólników[1]. O tyle trudniejsze, że musisz wyprodukować dodatkowe odpisy pozwu i załączników. Dodatkowo musisz w pozwie wskazać dane wspólników. Samo imię i nazwisko nie wystarczy. Nawet PESEL, który weźmiesz z KRS-u to za mało. Musisz udać się do sądu rejestrowego, zamówić akta KRS spółki dłużnika i wyciągnąć z nich adresy wspólników. Jeśli prowadziłeś kiedykolwiek proces w sądzie, podświadomie powinieneś dostrzec kolejny problem – więcej zwrotnych potwierdzeń odbioru korespondencji w aktach. Zwrotki, bo tak je się potocznie nazywa, skutecznie przewlekły niejeden już proces…

W każdym z wypadków do wspólnika spółki jawnej będziesz mógł posłać komornika, dopiero jeśli egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna.

Dlaczego?

To wynika z konstrukcji spółki jawnej.

Egzekucja z majątku jej wspólnika może być prowadzona dopiero jeśli egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna. Przepis, który przeczytasz pod artykułem nie zwalnia wspólników sp.j. z obowiązku zapłaty. Wskazuje jednak na kolejność majątków z których wierzyciel może żądać zaspokojenia.

Zupełnie inną sprawą jest to, kiedy będziesz mógł skierować swojego komornika z egzekucją do majątku wspólników. No i jak do tego doprowadzić.

 [1] art. 31 k.s.h:

1. Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika).

2. Przepis § 1 nie stanowi przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Zbigniew Korsak
radca prawny

Photo by Jakob Owens on Unsplash

***

Dlaczego warto założyć spółkę jawną?

Jeśli tu trafiłeś, to być może zastanawiasz się czy warto założyć spółkę jawną.

Masz już gotowy pomysł na własny interes, wspólników.

Myślisz nad tym w jaki sposób połączyć wasze siły, pomysły, doświadczenie i środki [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Leszek Bloch 9 listopada, 2015 o 12:43

    W postępowaniu nakazowym niewątpliwym plusem pozywania wspólników razem ze spółką jest możliwość zabezpieczenia roszczenie na majątku osobistym wspólników bez oczekiwania na bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Niemniej trzeba zadbać o nakaz w nakazowym.

    Odpowiedz

    Zbigniew Korsak 9 listopada, 2015 o 21:49

    Celnie i w punkt.
    Problemem bywa przekonanie sądu by wydał nakaz w nakazie przeciwko spółce i wspólnikom. Czasami nawet ne podstawie weksla niektóre sądy mają z tym problem. O ustawie o terminach zapłaty nie wspominając
    Zbigniew Korsak

    Odpowiedz

    Adrian 19 lutego, 2016 o 13:13

    A jak wygląda przedawnienie roszczeń wobec wspólników? Niestety często jest tak, że najpierw pozywana jest wyłącznie spółka, następnie z jej majątku prowadzimy egzekucję, która koniec końców okazuje się bezskuteczna. Wtedy wpadamy na pomysł, może czas na pociągnięcie do odpowiedzialności wspólników. Kiedy dojdzie do przedawnienia roszczenia wobec wspólników? Tak jak w przypadku spółki z o.o. 3 lata od umorzenia postępowania egzekucyjnego? Czy może 10 lat od stwierdzenia roszczenia wobec spółki prawomocnym wyrokiem/nakazem?

    Odpowiedz

    Zbigniew Korsak 23 lutego, 2016 o 16:45

    Dobre pytanie!
    Odpowiedzialność wspólnika w spółce jawnej (osobowej) za długi spółki jest subsydiarna. W spółce z o.o. wygląda to inaczej. Również od strony uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko zarządowi sp. z o.o.. a uzyskania tytułu przeciwko wspólnikowi.
    Przyznam, że nie analizowałem głębiej sprawy przedawnienia roszczenia przeciwko wspólnikowi spółki osobowej. Może również z tego powodu, że zawsze w miarę szybko występuję o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko nim. A i żaden z dłużników jakoś nie bronił się w postępowaniu klauzulowym.
    Jakie jest moje zdanie? Przedawnienie wobec wspólnika – 10 lat, jeśli jest wyrok przeciwko spółce. Wierzytelność stwierdzona wyrokiem (tytułem egzekucyjnym). Dziękuję za dobrą sugestię na kolejny wpis. Być może po analizie ,,naprostuje” swoje zdanie 😉
    Zbigniew Korsak

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: