Załóż spółkę jawną

Odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej za długi spółki.

Zbigniew Korsak        13 sierpnia 2014        Komentarze (0)

Każdy urlop zazwyczaj ma to do siebie, że kiedyś się kończy 😉 . Piankę windsurfingową trzeba znów zamienić na garnitur, a bom żagla na klawiaturę.

Kilka dni temu po powrocie do rzeczywistego świata boju o spokój i lepszą przyszłość moich klientów, wśród dokumentów czekających na mnie na biurku znalazłem postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji przeciwko spółce jawnej.

Cóż, zdarza się. Proza prawniczego życia przy dochodzeniu wierzytelności. Komornik napisał jak to natrudził się, szukał majątku. Znalazł inne firmy którym sp.j. jest coś winna i zajęte rachunki bankowe. W skrócie spółka ma adres, długi do zapłacenia i wspólników.

Co w takiej sytuacji?

Czy wierzyciel spółki jawnej nie ma szans na odzyskanie długu?

Czy wspólnicy spółki jawnej  (dłużnika) mogą spać spokojnie?

Odzyskiwanie długu przez komornika, w tym od spółek jest bardzo obszernym tematem.Wartym byś go poznał przynajmniej ogólnie jeśli planujesz założyć spółkę, czy działasz w biznesie. Przedsiębiorcy dzielą się na tych co są ze sprawą w sądzie, albo kiedyś w nim wylądują 🙂 .

Pismo od komornika i opisana powyżej historia z życia, to dobry pretekst by napisać Ci kilka słów właśnie o odpowiedzialności wspólnika spółki jawnej za długi spółki.

Teraz powieje grozą….

Wspólniku sp.j. odpowiadasz za długi spółki, całym swoim majątkiem razem ze spółką i pozostałymi wspólnikami. Warto byś miał tego świadomość i to zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy spółki.

To dobra wiadomość dla wierzyciela spółki. Jeśli długu nie zapłaci Ci sp.j., możesz go dochodzić od wspólników. Jak to zrobić ? Dokładnie tak jak ja to zrobiłem w opisanej powyżej sprawie. Mając w ręku postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji z powodu jej nieskuteczności, musisz złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom spółki.

O tym jak to zrobić od strony czystej techniki (co złożyć, gdzie złożyć, co dołączyć i ile zapłacić) – napiszę Ci innym razem.  Jeśli brak Ci cierpliwości w oczekiwaniu na kolejny wpis, bo akurat masz podobną sprawę i chcesz szybko odzyskać dług, napisz do mnie.

Wspólnie zobaczymy co da się zrobić w sprawie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: