Zmiany w KRS odnośnie kodów PKD.

Zbigniew Korsak        27 października 2014        2 komentarze

Chyba już wszystkie ważniejsze gazety i znaczący blogerzy już o tym napisali 😉 Pora ich dogonić.

Zmiany w KRS nadchodzą dużymi krokami! Dotyczą one spółek i przedsiębiorców. A nowości ma być jeszcze więcej. Założenie jest takie, że nasi umiłowani rządzący i głosujący w Sejmie chcą nam ułatwić życie.

Dziś przybliżę Ci zmiany [1] w zakresie liczby kodów PKD jakie mają być ujawnione w odpisie z rejestru przedsiębiorców KRS. Wchodzą one w życie od 1.12.2014 r.

Pomysł jest taki, że przy rejestracji spółki i przedzieraniu się przez formularze rejestrowe, spółka ma podać nie więcej niż dziesięć pozycji klasyfikacji PKD. W dodatku ma określić jaki z nich jest dominujący. Jeśli już prowadzisz spółkę, to musisz w ciągu najbliższych pięciu lat od wejścia w życie ustawy, ,,zgłosić dane o przeważającym przedmiocie działalności na poziomie podklasy”. Trzeba to zrobić przy pierwszym wniosku o zmianę danych w rejestrze. Zmiana i wpis w KRS naturalnie na koszt wnioskodawcy.

Jeśli śledzisz moje wpisy, to wiesz że nie należę do wielkich fanów kodów PKD i terroru GUS.

Czytając projekt ustawy zawierający te zmiany, pomyślałem że pomysł ograniczenia kodów PKD ujawnianych w rejestrze jest fajny. Rejestrując spółkę dla Ciebie odpadnie mi część żmudnego wypełniania formularza KRS WM. 10 kodów spokojnie zmieści się w jednym formularzu. W dodatku odpis z KRS nareszcie będzie wyglądał jak trzeba i nie będzie przepisaniem PKD.

Jak by tego było mało, ustawa zapowiada rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określające sposób prowadzenia rejestru przedsiębiorców. Jednym z kryteriów jego prowadzenia ma być konieczność zapewnienia przejrzystości danych.

Co to może oznaczać dla spółek?

Kilka miesięcy temu, ktoś po latach funkcjonowania innego rejestru – ksiąg wieczystych – poszedł po rozum do głowy i zmienił wzór odpisu zwykłego z księgi wieczystej w ten sposób, że zawiera ona tylko te rubryki, tabele i rejestry w których coś jest wpisane.

Przeglądałeś kiedyś odpis z KRS dowolnej spółki? Ile razy czytałeś dział 4 o zaległościach czy wierzytelnościach? Po co spółce jawnej ,,Rubryka 4 w dziale 3 – Przedmiot działalności statutowej organizacji pożytku publicznego” ? Być może, a osobiście mam wielką nadzieję, że wreszcie w odpisie z rejestru przedsiębiorców KRS będą wpisywane tylko te informacje, które są objęte wpisem. Bez chmary niepotrzebnych tabelek i rubryk. To daje szanse, że odpis z KRS skurczy się z 6-10 stron do 2,3!

Minusy?

Ktoś kto przygotowywał zmiany, nie pomyślał gdzie leży źródło problemu. Spółki nie przepisują do umowy spółki i KRS-u całego PKD jak leci bo taki mają kaprys. To wynik istnienia kilku niespójnych klasyfikacji aktywności przedsiębiorców (PKD, CN, PKWiU etc.), zdziesiątkowanego i bałaganiarskiego systemu podatkowego i represyjnego stosowania prawa podatkowego przez organy skarbowe. Ile razy słyszałeś, że nie można wystawić faktury na określoną czynność bo nie mamy tego w PKD? Albo to czy dana czynność będzie podlegała VAT/PCC zależy od tego co masz wpisane w PKD?

Gdzie leży problem?

Załóżmy taka sytuację. Masz podpisać z jakąś spółką umowę o dowolnym przedmiocie (sprzedaż/usługa/operacja finansowa – wymyśl sam). Otrzymaną fakturę chcesz zaliczyć w koszty działalności i rozliczyć VAT. Jak sprawdzić czy dana aktywność jest w zakresie działalności kontrahenta? Do tej pory sięgało się po odpis z KRS i sprawdzało PKD. A jeśli dana aktywność będzie poza złotą dziesiątką ujawnioną w rejestrze przedsiębiorców? Zawsze można sięgnąć do umowy spółki….. tylko czy to nam ułatwi życie? Obym był złym prorokiem i szukał dziury w całym!

W nadchodzących wpisach na tym blogu lub www.spkomandytowa.pl napiszę więcej o innych zmianach w KRS dotyczących procedury nadawania numeru NIP i REGON. Też ma być ciekawie 🙂

[1] Dz. U. z 2014 r. poz 1161. Wchodzi w życie od 1.12.2014 r.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

D Listopad 22, 2016 o 15:25

Nie musi Pan szukać dziury w całym 🙂 – właśnie mam przypadek w którym próbując przejść z własnej działalności na spółkę z o.o. ale przekształceniem ale cesją umów i zobowiązań – i nie będę wymieniał nazwy ale jeden z największych polskich producentów oprogramowania postawił mi warunek, ze jeśli nie będzie ustanowiona jako główna działalność – usługi rachunkowe to nie da zielonego światła na przepisanie właściciela licencji . Pech chce że rozwijam działalność o nowe dziedziny i to właśnie one są ustawione jako główne , a usługi podatkowe są na dalszych pozycjach. Na nic umowa spółki, na nic wypis z KRS – ma być i basta.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Listopad 22, 2016 o 16:58

:)) PACHNIE Comarchem, albo Sagem.
Cóż. Jak się kontrahent uprze, to co można zrobić?
Kiwać zwodami ze zmianami w KRS? Tylko po co?
Dziękuję za komentarz.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: