Jak założyć spółkę jawną? A może przekształcenie ze spółki cywilnej?
Podpisanie umowy spółki jawnej jest najbardziej naturalnym sposobem na jej założenie. Inną mniej znaną drogą jest przekształcenie z umowy spółki cywilnej.
Ale o co chodzi?
Umowa spółki cywilnej jest specyficzną formą działalności. Nie ma osobowości prawnej i tak w rzeczywistości jest porozumieniem przynajmniej dwóch przedsiębiorców. Przy tworzeniu i wprowadzaniu w życie kodeksu spółek handlowych nasz umiłowany ustawodawca wykonał ruch, który nieśmiało zmierzał do zmniejszenia liczby spółek cywilnych, nakazując ich przekształcenie w spółki jawne. Po kilku latach zmienił decyzję, a zmiana działalności w spółkę jawną stała się dobrowolna. Efektem ubocznym jest pozostanie uproszczonej formy przejścia od umowy spółki cywilnej do spółki jawnej.
Jak przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną?
- Wspólnicy, a raczej strony umowy spółki cywilnej muszą dostosować swoją umowę do przepisów o spółce jawnej. Co to będzie w praktyce? A to już jest uzależnione od tego co masz w swojej umowie spółki cywilnej. Ile umów tyle różnych zmian i dostosowań. Różnice w przepisach umowy spółki cywilnej i spółki jawnej powodują że zazwyczaj dostosowanie musi dotyczyć: nazwy (firmy) i siedziby. Takie ,,dostosowanie” umowy może być też dobrą okazją do zrobienia audytu umowy spółki i wprowadzenia wielu innych zmian. To już jednak zależy od Ciebie i planów Twoich wspólników;
- Potrzebujesz poświadczenia wzorów podpisów wspólników. Możesz to zrobić u notariusza, a możesz w sądzie.
- Zgłoszenie przekształcenia do sądu rejestrowego. Brzmi prosto i niewinnie. W praktyce oprócz dostosowanej umowy spółki, wzorów podpisów, dojdą do tego formularze KRS, GUS, NIP, ZUS i opłaty sądowe.
Pamiętaj, że Twoja nowa spółka jawna powstanie dopiero z chwilą jej zarejestrowania przez KRS!
Co innego powinieneś wiedzieć o takim przekształceniu ze spółki cywilnej?
Powstała w taki sposób spółka jawna przejmuje ogół praw i obowiązków jakie przysługiwały stronom umowy spółki cywilnej. Dotyczy to umów, zobowiązań, uprawnień przyznanych przez administrację (pozwolenia/koncesje). Ważniejsze może być dla Ciebie to, że dotyczy to również kontynuacji podatkowej i NIP-u. Tak, Twoja spółka jawna powstała w wyniku takiego przekształcenia, będzie miała ten sam numer NIP co spółka cywilna.
Jeśli ,,masz” spółkę cywilną, warto byś wiedział że możesz w miarę prosto zamienić ją w spółkę jawną.
Ciekawostka:
do 2004 r. przekształcenie umowy spółki cywilnej w spółkę jawną było obowiązkowe! Tak dziś może to dziwne, ale ustawodawca podjął decyzję za strony umowy spółki cywilnej, że jeśli ich przychody w dwóch kolejnych latach osiągnęły równowartość 400 000 Euro, mieli oni obowiązek przekształcenia w spółkę jawną.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }