Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Wkład niepieniężny do spółki jawnej. Jak ustalić jego wartość? [Podatki]

Zbigniew Korsak19 marca 2015Komentarze (0)

Wkłady w spółce w założeniu mają być początkowym ,,paliwem” do prowadzenia działalności i zabezpieczeniem dla jej kontrahentów.

Jak zapewne wiesz wkłady do spółki mogą być pieniężne (żywa gotówka), albo niepieniężne (nieruchomości, maszyny, urządzenia, towary, etc.). Niezależnie od chwili ich wniesienia, czy przy tym jak zakładasz spółkę, czy zmieniasz jej umowę w czasie jej działania, a Ty czy któryś ze wspólników wnosi dodatkowe wkłady, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy każdym podatku, jego istotnym elementem jest podstawa opodatkowania.

Jeśli wkładem do spółki jest gotówka, to nie ma problemu z ustaleniem podstawy opodatkowania i jego wartości.

Problem może pojawić się jeśli wkładem do spółki są rzeczy takie jak nieruchomości, narzędzia, urządzenia. A co jeśli są one w ewidencji środków trwałych czyjejś działalności gospodarczej i podlegają amortyzacji? Według jakiej ceny ustalić ich wartość? Rynkowej? Księgowej? Brutto? Czy netto?

Sprawę taką badał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11.11.2014 r. (sygn. IPTPB2/436-111/14-2/KK). Stwierdził, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszące się do opodatkowania umowy spółki jawnej nie odwołują się do terminu wartości rynkowej. Mowa jest w nich o wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Z tego można wnioskować, że podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wnoszeniu aportów do spółki jawnej będzie ich wartość zadeklarowana przez wspólników spółki.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: