Wkład niepieniężny do spółki jawnej. Jak ustalić jego wartość? [Podatki]

Zbigniew Korsak        19 marca 2015        Komentarze (0)

Wkłady w spółce w założeniu mają być początkowym ,,paliwem” do prowadzenia działalności i zabezpieczeniem dla jej kontrahentów.

Jak zapewne wiesz wkłady do spółki mogą być pieniężne (żywa gotówka), albo niepieniężne (nieruchomości, maszyny, urządzenia, towary, etc.). Niezależnie od chwili ich wniesienia, czy przy tym jak zakładasz spółkę, czy zmieniasz jej umowę w czasie jej działania, a Ty czy któryś ze wspólników wnosi dodatkowe wkłady, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy każdym podatku, jego istotnym elementem jest podstawa opodatkowania.

Jeśli wkładem do spółki jest gotówka, to nie ma problemu z ustaleniem podstawy opodatkowania i jego wartości.

Problem może pojawić się jeśli wkładem do spółki są rzeczy takie jak nieruchomości, narzędzia, urządzenia. A co jeśli są one w ewidencji środków trwałych czyjejś działalności gospodarczej i podlegają amortyzacji? Według jakiej ceny ustalić ich wartość? Rynkowej? Księgowej? Brutto? Czy netto?

Sprawę taką badał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11.11.2014 r. (sygn. IPTPB2/436-111/14-2/KK). Stwierdził, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszące się do opodatkowania umowy spółki jawnej nie odwołują się do terminu wartości rynkowej. Mowa jest w nich o wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Z tego można wnioskować, że podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wnoszeniu aportów do spółki jawnej będzie ich wartość zadeklarowana przez wspólników spółki.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: