Zalety spółki jawnej.

Zbigniew Korsak        25 czerwca 2014        Komentarze (0)

Jakie są plusy i zalety spółki jawnej?

Co takiego ma w sobie sp.j., że warta jest Twojego zainteresowania i rozważenia czy właśnie w taki sposób nie prowadzić biznesu?

Poniżej krótka subiektywna lista zalet spółki  jawnej. Zastrzegam, że to moje zdanie i nie musisz się z nim zgadzać. Co dla jednej osoby jest zaletą, dla drugiej może być niedogodnością…

 1. Przystępność spółki jawnej.
  Przepisy dotyczące spółki jawnej to kilkadziesiąt w miarę prostych artykułów.
  Konstrukcja i obsługa sp.j. jest mniej skomplikowana niż pozostałych spółek.
  Do napisania umowy spółki jawnej nie potrzebujesz notariusza. Przy większym samozaparciu ze stworzeniem umowy poradzisz sobie sam (choć nie polecam tego).
  Dodatkowo stałe koszty prowadzenia spółki jawnej są mniejsze niż przy spółkach kapitałowych, czy spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Nie musisz w niej prowadzić pełnej księgowości (obowiązek pojawi się po przekroczeniu określonej wielkości działalności). Dla niektórych pełna księgowość jest barierą finansową i mentalną, którą trudno przekroczyć!
 2. Uniwersalność spółki jawnej jako formy realizacji pomysłu na biznes.
  Spółka jawna będzie dobrym rozwiązaniem na sklep za rogiem, firmę handlującą sprzętem spawalniczym, szkołę tańca, producenta, dystrybutora betonu i kruszyw, producenta okien, firmę deweloperską.
  To tylko kilka przykładów działalności sp.j. z jakimi się zetknąłem. To czy prowadzenie każdej z tych działalności w formie sp.j. jest bezpieczne – to już inna sprawa!
 3. Opodatkowanie spółki jawnej, a precyzyjnie brak jej opodatkowania podatkiem dochodowym.
  Tak, może to być dla Ciebie szokiem, ale sp.j. nie podlega podatkowi dochodowemu! Opodatkowanie pojawi się dopiero na poziomie jej wspólników.
 4. Elastyczność zmian w spółce jawnej i niski koszt uruchomienia.
  Jak wspomniałem powyżej – koszt rejestracji spółki jawnej jest relatywnie niższy niż pozostałych spółek.
  Podobnie zmiana w umowie spółki jawnej zazwyczaj nie wymaga udziału notariusza.
 5. Rozwojowość spółki jawnej.
  Chodzi o perspektywy dla rozwoju samej spółki, jak i dla Ciebie jako przedsiębiorcy.
  Osobiście znam przynajmniej kilka przypadków, w których moi klienci zaczynali od działalności gospodarczej, przechodzili przez umowę spółki cywilnej do spółki jawnej. W kolejnych latach okazywało się, że sp.j. trzeba przekształcić w spółkę z o.o., albo postawić obok sp.j. inną spółkę do której przenosili część interesu.
  Jeśli myślisz  o spółce jawnej to dobry prognostyk! Za jakiś czas możesz cieszyć się kolejnymi, bardziej zaawansowanymi spółkami 🙂

Skoro jest tak różowo, to po co inne spółki? Dlaczego wszyscy nie działają jako spółki jawne?

Uniwersalność spółki jawnej może być też jej przekleństwem. Nie nadaje się do prowadzenia bezpiecznie każdego interesu. Ma swoje minusy o których napiszę w przyszłości.

Tymczasem zapraszam Cię do kolejnych odwiedzin, komentowania i zadawania pytań.

W kolejnych wpisach przeczytasz w szczególności o:

 • prawach i obowiązkach wspólnika spółki jawnej;
 • umowie sp.j.;
 • rejestracji spółki w KRS;
 • kosztach założenia spółki jawnej;
 • i wielu, wielu innych sprawach związanych ze spółką jawną.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: