Wady spółki jawnej. Czy w ogóle istnieją takie?
Tak i mogą być dolegliwe. W jednym z pierwszych wpisów mogłeś przeczytać o zaletach spółki jawnej.
Dziś chcę Ci przybliżyć minusy spółki jawnej. Minus dla jej wspólników, który może okazać się plusem dla jej wierzycieli.
Pierwszym i moim zdaniem największym z nich jest odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej z długi spółki. Rzeczowo: dług spółki jest długiem wspólnika.
Jeszcze dobitniej: każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za długi spółki bez ograniczenia. I to całym swoim majątkiem, razem z pozostałymi wspólnikami i ze spółką. Bolesne? Jeśli spółka nie ma z czego regulować długów, wierzyciel może dobrać się do majątku wspólników.
Technicznie wygląda to tak, że jeśli komornik nie ściągnie całego długu ze spółki jawnej, to wierzyciel może uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom. Sąd robi to zazwyczaj na posiedzeniu niejawnym. Bez udziału stron. Tylko na podstawie dokumentów.
Wiele osób w tym również prawników, zapomina o tym że do prowadzenia egzekucji z majątku wspólnika wierzyciel nie musi czekać, aż komornik nie znajdzie majątku sp.j. Już w chwili pozywania spółki jawnej, można pozwać jej wspólników. Skraca to czas odzyskania kasy.
Tyle technikaliów ganiania przez wierzyciela za spółką jawną i jej wspólnikami.
Czy to faktycznie minus sp.j.?
Dla wierzyciela niekoniecznie. Sam znam historię pewnego dewelopera który próbował prowadzić działalność jako sp.j. I nawet na etapie sprzedaży przyszłych mieszkań (nawet dziury w ziemi nie było), wzbudzało to zaufanie. Ludzie stwierdzali że za powodzenie interesu właściciel ręczy własnym majątkiem. Finał był smutny. Spółka poszła w upadłość. Wspólnik ma jeszcze jakieś 7 lat zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a ludzie zostali częściowo z długami dewelopera. Jeśli Cię to interesuje to koniecznie poczytaj o tym o tu.
Teraz już pewnie domyślasz się, dlaczego przy rejestrowaniu spółki jawnej w KRS, jest rubryka dotycząca pytań o związek małżeński i wspólności majątkową?
Jeśli zamierzasz zakładać spółkę jawną, albo już ją prowadzisz to miej na uwadze, że za jej długi odpowiadasz całym swoim majątkiem.
Jeśli jakaś spółka jawna jest ci winna pieniądze, to już teraz wiesz, że będziesz mógł je ściągnąć również i ze wspólników. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, możesz się skontaktować ze mną 😉
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam Panie Mecenasie!
Nurtuje mnie jedna kwestia – czy gdy spółka jawna będąca wspólnikiem innej spółki osobowej zawiesi działalność, to czy jej udział w zysku z tytułu bycia wspólnikiem będzie przychodem z działalności ?
Pozdrawiam
Dobre pytanie.
Jak czytamy ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, to w okresie zawieszenia działalność ,,przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej”.
To jest moim zdaniem jednoznaczna odpowiedź.
Zbigniew Korsak
„…do prowadzenia egzekucji z majątku wspólnika wierzyciel nie musi czekać, aż komornik nie znajdzie majątku sp.j….”
Witam. Mógłby Pan rozwinąć powyższą kwestię? Co z subsydiarnością?
Panie Piotrze,
to kwestia przyjętej przez wierzyciela taktyki przy dochodzeniu roszczenia.
W chwili składania pozwu przeciwko spółce jawnej, można pozwać również jej wspólników.
Więcej o tym może w przyszłości w jakimś wpisie.
Więcej można poczytać o tu: https://spjawna.pl/odpowiedzialnosc-wspolnika-spolki-jawnej-za-dlugi-spolki/
Zbigniew Korsak
Witam.Panie mecenasie,Chce założyć z wspólnikiem działalność gospodarcza,ale nie chcemy odpowiadać majątkom osobistym tylko majątkiem firmy.Prosze o informacje jaka spółka byłaby odpowiednia?
Dzień dobry,
w takim założeniu spółka jawna nie jest dobrym pomysłem.
Są naturalnie inne opcje.
W celu udzielenia odpowiedzi proszę o kontakt z biurem. Dane w zakładce kontakt.
Zbigniew Korsak