Zwrot wniosku o wpis zmian w KRS a aktualizacja PKD.

Zbigniew Korsak        09 czerwca 2015        Komentarze (0)

Złożyłeś wniosek do KRS. Ty i Twoi wspólnicy spółki. Zmieniliście być może adres spółki, może dodaliście jakieś nowe PKD, a może zmienialiście jeszcze coś innego.

Formularze KRS wypełniałeś już tyle razy. Co za problem. Jak zarejestrowaliście spółkę, to i dacie radę wpisać zmiany.

Wnioski wypełnione, opłata sądowa zapłacona. dokumenty w KRS złożone osobiście. Spółka żyje dalej.

Jakiś czas później dostajesz przesyłkę z In Postu z Wydziału Gospodarczego KRS.

A w środku…..bum! Coś takiego:

Zwrot

Zarządzenie referendarza sądowego o zwrocie wniosku o wpis do KRS (konkretnie rejestru przedsiębiorców).

Nie przejmuj się. Najlepszym się zdarza. Wiem marne pocieszenie.

Co z tym zrobić?

Jeśli przeczytałeś zarządzenie, to jest w nim wytłumaczone dlaczego zmiana nie zostanie wpisana do KRS. W piśmie powinno być napisane co zostało źle zrobione we wnioskach, albo nawet dokumentach takie jak uchwała, czy zmiana umowy spółki.

Ostatnim ,,hitem” zwrotów wniosków o wpis w KRS, ewentualnie zmianę są…. kody PKD.

W duchu bardziej formalnym: W ostatnim czasie, najczęstszą przyczyną zwrotów wniosku o wpis zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS są błędy w zakresie aktualizacji PKD.

No, ale jak to. Gdzie tu tu można popełnić błąd? Nie wpisać kodu? Wpisać zły?

Nie w tym rzecz. Jeśli nie śledzisz zmian na bieżąco, to przeczytaj koniecznie o zmianach przepisów o kodach PKD ujawnianych w KRS.

W streszczeniu – w KRS ujawnia się tylko maksymalnie 10 przedmiotów działalności spółki. W umowie spółki możesz mieć ich do woli. Ktoś poszedł po rozum do głowy i stwierdził, że odpis z KRS to nie śmietnik. Spółka ma się zdecydować, które 10 z jego PKD jest najważniejszych. Uwaga trzeba z tych 10 wskazać jeden dominujący na poziomie podklasy.

Nowo rejestrowane spółki mają obowiązek zawężenia PKDologi na starcie. Istniejące spółki przy najbliższym wniosku do KRS.

Tylko tyle i aż tyle.

Połapanie się w formularzach KRS, co do czego i z czym może przyprawiać o ból głowy.

Nie zdziwię się jeśli możesz mieć problem, co zrobić z takim zarządzeniem KRS o zwrocie wniosku. Zwłaszcza jeśli problemem nie jest brak formularza KRS-WM, ale i błędy w uchwałach, czy zmianie umowy spółki. KRS-WC trzeba załączyć, czy nie trzeba?

Jeśli masz czas i samozaparcie, walcz z nimi sam. Jeśli jednak cenisz swój czas, pójdź z tym do prawnika. Zrobi to na pewno szybciej i sprawniej niż ty 😉

Samych dobrych wniosków i jak najmniej zarządzeń o zwrocie!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: