Spółka jawna.
Czy ktoś jeszcze w ogóle je zakłada?

Źródło: rawpixel
Takie pytanie zadają mi klienci, koledzy prawnicy i spotkani ludzie. Z pytaniem łączy się ich zdumienie i powątpiewanie.
Spółka jawna? Ale jak to?
Wielu myśli, że spółka jawna jest na wymarciu. Że zakładają je tylko Ci co nie zdają sobie sprawy z ryzyka działalności. A na rynku zostały tylko niedobitki starych spółek założonych kiedyś tam w przeszłości.
Na ich pytanie reaguję uśmiechem. Tłumaczę, że jestem w trakcie rejestracji przynajmniej kilku spółek jawnych. Że do części z nich wspólnicy wnoszą aporty. Część już przy rejestracji.
A często aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej przenosimy już po wpisaniu spółki jawnej do KRS.
Spółka jawna to nadal popularny
sposób prowadzenia firmy.
Tak. Odważni polscy przedsiębiorcy nadal zakładają nowe spółki jawne. Decydują o tym zalety spółki jawnej.
Atrakcyjność spółki jawnej podniosła również możliwość jej założenia przez internet. Możesz to zrobić korzystając ze strony https://ekrs.ms.gov.pl/s24/. Dzięki temu jej rejestracja zajmie jedyne kilka dni. A przynajmniej uzyskanie nr KRS, NIP i REGON. O tym dlaczego kilka dni a nie 24 godziny przeczytasz o tu.
Czy spółka jawna jest dla każdego?
Nie. Naturalnie spółka jawna nie będzie dobra dla każdego i do każdego rodzaju biznesu. Jeśli śledzisz mój blog, to możesz przeczytać o tu, kto nie powinien myśleć o zakładaniu spółki jawnej. Jak każda aktywność niesie ryzyko. To wyjście poza zwykły schemat szkoła – studia – etat w korpo. Branie ryzyka na klatę. Orka na ugorze i kształtowanie rzeczywistości. Czasami bolesne.
Jeśli się boisz i nie lubisz ryzyka, to zostań w strefie komfortu. I lepiej nie myśl o działalności gospodarczej albo spółce. Szkoda stresu.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A jak to jest w przypadku gotowych spółek? Pytanie może niezbyt mądre, ale szukam wszelkich informacji o spółkach i zasadach ich funkcjonowania
@Monika
Pytanie o gotowe spółki do kupienia jest dobrym pytaniem. Jest to bardzo popularne w spółkach z o.o.
W przypadku spółek jawnych jest trudniejsze i mniej spotykane. Przede wszystkim z racji tego że nie ma (a przynajmniej nie powinno być) jednoosobowych spółek jawnych oraz inną specyfikę obrotu ,,udziałem” w spółce jawnej.
To dobre pomysł na wpis – proszę śledzić bloga. Napiszę o tym.
Zbigniew Korsak