Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Czy ktoś jeszcze w ogóle zakłada spółki jawne?

Zbigniew Korsak02 listopada 20172 komentarze

Spółka jawna.
Czy ktoś jeszcze w ogóle je zakłada?

Czy ktoś jeszcze w ogóle zakłada spółki jawne?

Źródło: rawpixel

Takie pytanie zadają mi klienci, koledzy prawnicy i spotkani ludzie. Z pytaniem łączy się ich zdumienie i powątpiewanie.

Spółka jawna? Ale jak to?

Wielu myśli, że spółka jawna jest na wymarciu. Że zakładają je tylko Ci co nie zdają sobie sprawy z ryzyka działalności. A na rynku zostały tylko niedobitki starych spółek założonych kiedyś tam w przeszłości.

Na ich pytanie reaguję uśmiechem. Tłumaczę, że jestem w trakcie rejestracji przynajmniej kilku spółek jawnych. Że do części z nich wspólnicy wnoszą aporty. Część już przy rejestracji.

A często aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej przenosimy już po wpisaniu spółki jawnej do KRS.

Spółka jawna to nadal popularny
sposób prowadzenia firmy.

Tak. Odważni polscy przedsiębiorcy nadal zakładają nowe spółki jawne. Decydują o tym zalety spółki jawnej.

Atrakcyjność spółki jawnej podniosła również możliwość jej założenia przez internet. Możesz to zrobić korzystając ze strony https://ekrs.ms.gov.pl/s24/. Dzięki temu jej rejestracja zajmie jedyne kilka dni. A przynajmniej uzyskanie nr KRS, NIP i REGON. O tym dlaczego kilka dni a nie 24 godziny przeczytasz o tu.

Czy spółka jawna jest dla każdego?

Nie. Naturalnie spółka jawna nie będzie dobra dla każdego i do każdego rodzaju biznesu.  Jeśli śledzisz mój blog, to możesz przeczytać o tu, kto nie powinien myśleć o zakładaniu spółki jawnej. Jak każda aktywność niesie ryzyko. To wyjście poza zwykły schemat szkoła – studia – etat w korpo. Branie ryzyka na klatę. Orka na ugorze i kształtowanie rzeczywistości. Czasami bolesne.

Jeśli się boisz i nie lubisz ryzyka, to zostań w strefie komfortu. I lepiej nie myśl o działalności gospodarczej albo spółce. Szkoda stresu.

A ty dlaczego myślisz o założeniu spółki jawnej?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 502 978 860e-mail: biuro@korsakradca.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika 13 września, 2018 o 16:21

A jak to jest w przypadku gotowych spółek? Pytanie może niezbyt mądre, ale szukam wszelkich informacji o spółkach i zasadach ich funkcjonowania

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 października, 2018 o 13:07

@Monika
Pytanie o gotowe spółki do kupienia jest dobrym pytaniem. Jest to bardzo popularne w spółkach z o.o.
W przypadku spółek jawnych jest trudniejsze i mniej spotykane. Przede wszystkim z racji tego że nie ma (a przynajmniej nie powinno być) jednoosobowych spółek jawnych oraz inną specyfikę obrotu ,,udziałem” w spółce jawnej.
To dobre pomysł na wpis – proszę śledzić bloga. Napiszę o tym.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: