Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Czy ktoś jeszcze w ogóle zakłada spółki jawne?

Zbigniew Korsak02 listopada 20172 komentarze

Spółka jawna.
Czy ktoś jeszcze w ogóle je zakłada?

Czy ktoś jeszcze w ogóle zakłada spółki jawne?

Źródło: rawpixel

Takie pytanie zadają mi klienci, koledzy prawnicy i spotkani ludzie. Z pytaniem łączy się ich zdumienie i powątpiewanie.

Spółka jawna? Ale jak to?

Wielu myśli, że spółka jawna jest na wymarciu. Że zakładają je tylko Ci co nie zdają sobie sprawy z ryzyka działalności. A na rynku zostały tylko niedobitki starych spółek założonych kiedyś tam w przeszłości.

Na ich pytanie reaguję uśmiechem. Tłumaczę, że jestem w trakcie rejestracji przynajmniej kilku spółek jawnych. Że do części z nich wspólnicy wnoszą aporty. Część już przy rejestracji.

A często aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej przenosimy już po wpisaniu spółki jawnej do KRS.

Spółka jawna to nadal popularny
sposób prowadzenia firmy.

Tak. Odważni polscy przedsiębiorcy nadal zakładają nowe spółki jawne. Decydują o tym zalety spółki jawnej.

Atrakcyjność spółki jawnej podniosła również możliwość jej założenia przez internet. Możesz to zrobić korzystając ze strony https://ekrs.ms.gov.pl/s24/. Dzięki temu jej rejestracja zajmie jedyne kilka dni. A przynajmniej uzyskanie nr KRS, NIP i REGON. O tym dlaczego kilka dni a nie 24 godziny przeczytasz o tu.

Czy spółka jawna jest dla każdego?

Nie. Naturalnie spółka jawna nie będzie dobra dla każdego i do każdego rodzaju biznesu.  Jeśli śledzisz mój blog, to możesz przeczytać o tu, kto nie powinien myśleć o zakładaniu spółki jawnej. Jak każda aktywność niesie ryzyko. To wyjście poza zwykły schemat szkoła – studia – etat w korpo. Branie ryzyka na klatę. Orka na ugorze i kształtowanie rzeczywistości. Czasami bolesne.

Jeśli się boisz i nie lubisz ryzyka, to zostań w strefie komfortu. I lepiej nie myśl o działalności gospodarczej albo spółce. Szkoda stresu.

A ty dlaczego myślisz o założeniu spółki jawnej?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Monika 13 września, 2018 o 16:21

  A jak to jest w przypadku gotowych spółek? Pytanie może niezbyt mądre, ale szukam wszelkich informacji o spółkach i zasadach ich funkcjonowania

  Odpowiedz

  Zbigniew Korsak 2 października, 2018 o 13:07

  @Monika
  Pytanie o gotowe spółki do kupienia jest dobrym pytaniem. Jest to bardzo popularne w spółkach z o.o.
  W przypadku spółek jawnych jest trudniejsze i mniej spotykane. Przede wszystkim z racji tego że nie ma (a przynajmniej nie powinno być) jednoosobowych spółek jawnych oraz inną specyfikę obrotu ,,udziałem” w spółce jawnej.
  To dobre pomysł na wpis – proszę śledzić bloga. Napiszę o tym.
  Zbigniew Korsak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: