Tylko do 20 stycznia ważne decyzje w podatkach.

Zbigniew Korsak        19 stycznia 2016        Komentarze (0)

20 stycznia już jutro.

,,No i co niby z tego?”

W podatkach dużo. Zwłaszcza jeśli jako osoba fizyczna prowadzisz działalność gospodarczą, albo jesteś wspólnikiem w spółce osobowej.

Tak dotyczy to dochodów osób fizycznych jako wspólników spółki jawnej, jak i komandytowej.

To czas decyzji. Ważnych decyzji.

,,O czym niby mam decydować?”

Do 20 stycznia możesz wybrać formę opodatkowania dochodów osiąganych ,,z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to między innymi:

  • opodatkowania według skali podatkowej. W praktyce 18 % albo 32 % od dochodów;
  • podatku liniowego PIT 19 %.  Wykorzystywana przez zdecydowaną większą część przedsiębiorców. Opłacalne przy przekroczeniu progu dochodów z działalności gospodarczej powyżej 85 528,00 zł. Wybór ten uniemożliwia między innymi korzystanie z większości ulg, czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uważaj, jeśli decydujesz się na taką formę musisz się wcześniej upewnić, że możesz z niej skorzystać;
  • podatku tonażowego 🙂 . Adresowana do wąskiej grupy podatników. Jeśli do niej należysz, to na pewno wiesz o tym podatku więcej niż ja.

Masz jeszcze chwilę na decyzję.

Zastanów się czy nie warto zmienić dotychczasowej formy opodatkowania dochodów z Twoje działalności gospodarczej. To często kwestia przeliczenia i czystej matematyki (wspomaganej kalkulatorem i exelem…. 😉 )

,,Kogo mam zawiadomić o wyborze?”

O wyborze formy opodatkowania musisz poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego. Swojego naczelnika w urzędzie w którym rozliczasz podatki.

,,Jak mam zawiadomić o wyborze?”

O wyborze formy opodatkowania zawiadamiasz Naczelnika US na piśmie. Nie ma jakichś z góry narzuconych formularzy, czy wzorów. Niektóre urzędy mają swoje wewnętrzne formularze, z których możesz skorzystać. Czasami są powieszone na stronach WWW urzędu. Czasami wyłożone razem z formularzami w salach obsługi podatnika.

,,Co jeśli nie zawiadomię Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze?”

Jeśli nie zrobisz nic, będziesz opodatkowany tak jak w poprzednich latach.

,,Co jeśli nie zmieszczę się w terminie do 20 stycznia?”

Cóż, kolejna możliwość zmiany dopiero za rok!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: