Przekazanie zysku na kapitał zapasowy spółki jawnej. Z podatkiem czy bez? [Podatki]

Zbigniew Korsak        17 listopada 2014        4 komentarze

Podatki, podatki, podatki… gdzie człowiek się nie ruszy to się o nie potyka. A w szczególności jeśli zamarzyło mu się prowadzenie działalności gospodarczej w naszej umiłowanej ojczyźnie.

Taką luźna refleksją mogę przejść do dzisiejszego wpisu. Dla odmiany będzie o….. podatkach w spółce jawnej. Zwięźle, krótko, ale treściwie i praktycznie 🙂 .

Jak zapewne wiesz w spółce jawnej nie ma czegoś takiego jak kapitał zakładowy, a jedynie wkłady wspólników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z wypracowanych przez spółkę dochodów utworzyć rodzaj funduszu zapasowego, który zostanie zatrzymany w spółce. Uzasadnienie ekonomiczne takiego działania możne być różne. Na przykład planowana w przyszłości inwestycja, czy pokrycie przyszłych strat.

Jeśli zysk  został przeznaczony na taki fundusz, czy kapitał zapasowy spółki jawnej, pojawia się pytanie czy jest to neutralne podatkowo?

Smutna wiadomość jest taka, że organy podatkowe i sądy administracyjne traktują takie działanie jak zmianę umowę spółki i powiększenie jej majątku. Konsekwencją tego jest opodatkowanie takiej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dobra wiadomość jest taka, że taki podatek jest relatywnie niski i wynosi 0,5 %.

W tej sprawie wypowiadał się między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 20.05.2014 r. w sprawie sygn.akt: I SA/Gd 255/14.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ela Luty 20, 2015 o 09:28

Czy ma Pan na myśli podatek PCC? domyślam się, że tak, ale proszę o wyjaśnienie 🙂

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 20, 2015 o 11:09

Pani pytanie przez chwilę mnie zmroziło. Czyżbym w notce o podatkach nie napisał o jaki podatek chodzi?
Cytat: ,, Konsekwencją tego jest opodatkowanie takiej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych”. A odpowiadając na Pani pytanie. Tak. Chodzi o PCC.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Tomasz Luty 18, 2016 o 16:44

Wspólnicy spółki jawnej pobrali zaliczki w ciągu roku przekraczające zysk wypracowany.
Czy mogą zaliczki te rozliczyć z wcześniej utworzonym kapitałem zapasowym ?
Jak tak to czy będą jakieś skutki podatkowe?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 18, 2016 o 19:07

Za trudne i za ciężkie gatunkowo pytanie by odpowiadać TAK/NIE.
To się nadaje na solidną opinię prawną. Bez szczegółów to wróżenie z fusów.
Proszę o kontakt. Szczegóły w zakładce o tej samej nazwie.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: