Nieruchomość wkładem do spółki jawnej. Jak to zrobić?

Zbigniew Korsak        22 sierpnia 2016        4 komentarze

Jeśli zakładasz, lub planujesz założyć spółkę jawną, być może będziesz w niej potrzebował nieruchomości. Jeśli dziwisz się po co w firmie nieruchomość, to oznacza że ten wpis nie jest dla Ciebie 😉 .Polecam Ci inne!

Jeśli jednak planujesz coś takiego w swoim biznesie, zapraszam dalej.

Nieruchomość (lokal, grunt, etc. ) możesz wynająć jako spółka już po jej powstaniu, albo kupić z wkładów wniesionych do spółki.

Innym sposobem wyposażenia Twojej firmy w majątek jest wniesienie wkładu do niej. Może nim być również nieruchomość jednego ze wspólników.

I tu pojawia się drobny problem. Który przy braku rozwagi przyszłych wspólników może się zrobić naprawdę poważny.

Umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. Nawet na przysłowiowej kartce w kratkę. Przykład prostej umowy znajdziesz tu.

Innym sposobem na otwarcie spółki jest jej zawarcie przez internet, za pomocą systemu S24.

Dobrze a gdzie jest ten ,,duży problem”?

Forma umowy przeniesienia własności nieruchomości. W zestawieniu z formą umowy spółki jawnej. W pierwszym przypadku potrzebny jest notariusz i forma aktu notarialnego. W drugim jak już wiesz zwykła pisemna.

Co z tego?

Jeśli w umowie spółki jawnej, podpisanej bez notariusza będziecie chcieli wyposażyć spółkę w nieruchomości jako wkłady to… mało fajny pomysł. W najlepszym wypadku takie przeniesienie własności będzie nieważne. Wniosek o zmianę właściciela złożony w sądzie prowadzącym księgi wieczyste będzie oddalony. W najgorszym? Być może nie doszło do zawarcia umowy spółki jawnej.

Alternatywa?

Zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego. Tak wiem, czas i koszty.

Za taką formą opowiada się większa część mądrzejszych ode mnie i uczonych w piśmie prawników. Z masą ważnych tytułów przed nazwiskiem.

Drugim pomysłem jest po rejestracji spółki zawarcie odrębnej umowy już u notariusza przenoszącej własność nieruchomości. Ta ścieżka jest przez część uczonych w piśmie mocno krytykowana. Dopuszczają ją jednak sądy [1].

Podsumowując:

Bezpieczne wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej, powinno nastąpić przez zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego.

Orzecznictwo i praktyka sądów dopuszczają podzielenie takiego wniesienia na dwa etapy:

  1. Pierwszy z nich to zobowiązanie wspólnika do przeniesienia nieruchomości na spółkę. Złożone w umowie spółki jawnej. Podpisanej w formie pisemnej;
  2. Drugi po zarejestrowaniu spółki – podpisanie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, między wspólnikiem a spółką.

A czy ty planujesz wnieść do swojej spółki nieruchomość jako wkład ?

[1]Postanowienie Sądu Najwyższego z 14.1.2015 r., sygn. akt: II CSK 85/14.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kakadu Luty 28, 2017 o 14:58

Witam,

rozumiem, że w przypadku wniesienia wkładu w postaci nieruchomości, lecz wyłącznie do używania, nie ma konieczności zachowania formy aktu notarialnego?

Druga rzecz- co do sposobu wniesienia wkładu na własność w postaci nieruchomości – polecam postanowienie SN z 14.01.2015 r., II CSK 85/14. Swoją drogą, biorąc pod uwagę, że Sp. j. nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu, a zatem w umowie spółki przeniesienie prawa własności jest nie jako pod warunkiem, to czy przypadkiem w stosunku do nieruchomości taka konstrukcja nie jest sprzeczna ze 157 k.c. i nie wymaga dodatkowej umowy rozporządzającej?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Marzec 2, 2017 o 21:37

@Kakadu
Dziękuje za komentarz. O tym powstała nie jedna rozprawa naukowa.
Jak można przenieść własność na coś co jeszcze nie istnieje 😉

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dorota Listopad 2, 2017 o 14:16

Jak skutecznie wnieść do Spółki Jawnej prawo ochronne do znaku towarowego? czy wniesienie znaku jak wkładu niepieniężnego wymaga zachowania formy aktu notarialnego ?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Listopad 2, 2017 o 23:09

@Dorota
dziękuję za dobre pytanie.
Wniesienie znaku jak wkładu niepieniężnego do spółki jawnej, a precyzyjniej prawa ochronnego do znaku, nie wymaga formy aktu notarialnego.
Konieczne jest zachowanie formy pisemnej. Jeśli jej Pani nie zachowa, przeniesienie prawa będzie nieważne.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: