Załóż spółkę jawną

Nieruchomość wkładem do spółki jawnej. Jak to zrobić?

Zbigniew Korsak        22 sierpnia 2016        8 komentarzy

Jeśli zakładasz, lub planujesz założyć spółkę jawną, być może będziesz w niej potrzebował nieruchomości. Jeśli dziwisz się po co w firmie nieruchomość, to oznacza że ten wpis nie jest dla Ciebie 😉 .Polecam Ci inne!

Jeśli jednak planujesz coś takiego w swoim biznesie, zapraszam dalej.

Nieruchomość (lokal, grunt, etc. ) możesz wynająć jako spółka już po jej powstaniu, albo kupić z wkładów wniesionych do spółki.

Innym sposobem wyposażenia Twojej firmy w majątek jest wniesienie wkładu do niej. Może nim być również nieruchomość jednego ze wspólników.

I tu pojawia się drobny problem. Który przy braku rozwagi przyszłych wspólników może się zrobić naprawdę poważny.

Umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. Nawet na przysłowiowej kartce w kratkę. Przykład prostej umowy znajdziesz tu.

Innym sposobem na otwarcie spółki jest jej zawarcie przez internet, za pomocą systemu S24.

Dobrze a gdzie jest ten ,,duży problem”?

Forma umowy przeniesienia własności nieruchomości. W zestawieniu z formą umowy spółki jawnej. W pierwszym przypadku potrzebny jest notariusz i forma aktu notarialnego. W drugim jak już wiesz zwykła pisemna.

Co z tego?

Jeśli w umowie spółki jawnej, podpisanej bez notariusza będziecie chcieli wyposażyć spółkę w nieruchomości jako wkłady to… mało fajny pomysł. W najlepszym wypadku takie przeniesienie własności będzie nieważne. Wniosek o zmianę właściciela złożony w sądzie prowadzącym księgi wieczyste będzie oddalony. W najgorszym? Być może nie doszło do zawarcia umowy spółki jawnej.

Alternatywa?

Zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego. Tak wiem, czas i koszty.

Za taką formą opowiada się większa część mądrzejszych ode mnie i uczonych w piśmie prawników. Z masą ważnych tytułów przed nazwiskiem.

Drugim pomysłem jest po rejestracji spółki zawarcie odrębnej umowy już u notariusza przenoszącej własność nieruchomości. Ta ścieżka jest przez część uczonych w piśmie mocno krytykowana. Dopuszczają ją jednak sądy [1].

Podsumowując:

Bezpieczne wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej, powinno nastąpić przez zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego.

Orzecznictwo i praktyka sądów dopuszczają podzielenie takiego wniesienia na dwa etapy:

  1. Pierwszy z nich to zobowiązanie wspólnika do przeniesienia nieruchomości na spółkę. Złożone w umowie spółki jawnej. Podpisanej w formie pisemnej;
  2. Drugi po zarejestrowaniu spółki – podpisanie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, między wspólnikiem a spółką.

A czy ty planujesz wnieść do swojej spółki nieruchomość jako wkład ?

[1]Postanowienie Sądu Najwyższego z 14.1.2015 r., sygn. akt: II CSK 85/14.

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kakadu 28 lutego, 2017 o 14:58

Witam,

rozumiem, że w przypadku wniesienia wkładu w postaci nieruchomości, lecz wyłącznie do używania, nie ma konieczności zachowania formy aktu notarialnego?

Druga rzecz- co do sposobu wniesienia wkładu na własność w postaci nieruchomości – polecam postanowienie SN z 14.01.2015 r., II CSK 85/14. Swoją drogą, biorąc pod uwagę, że Sp. j. nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu, a zatem w umowie spółki przeniesienie prawa własności jest nie jako pod warunkiem, to czy przypadkiem w stosunku do nieruchomości taka konstrukcja nie jest sprzeczna ze 157 k.c. i nie wymaga dodatkowej umowy rozporządzającej?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 marca, 2017 o 21:37

@Kakadu
Dziękuje za komentarz. O tym powstała nie jedna rozprawa naukowa.
Jak można przenieść własność na coś co jeszcze nie istnieje 😉

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dorota 2 listopada, 2017 o 14:16

Jak skutecznie wnieść do Spółki Jawnej prawo ochronne do znaku towarowego? czy wniesienie znaku jak wkładu niepieniężnego wymaga zachowania formy aktu notarialnego ?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 listopada, 2017 o 23:09

@Dorota
dziękuję za dobre pytanie.
Wniesienie znaku jak wkładu niepieniężnego do spółki jawnej, a precyzyjniej prawa ochronnego do znaku, nie wymaga formy aktu notarialnego.
Konieczne jest zachowanie formy pisemnej. Jeśli jej Pani nie zachowa, przeniesienie prawa będzie nieważne.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Piotr 16 marca, 2018 o 23:12

Dzień dobry,
Zastanawia mnie jedna sytuacja w spółce jawnej.
Załóżmy, mamy dwóch wspólników, jeden z nich wnosi do spółki nieruchomość, na której obaj wspólnicy dokonują inwestycji, powiedzmy budowy biura, placu handlowego lub czegokolwiek innego.

Czy ta nieruchomość staje się tak naprawdę nieruchomością spółki jawnej? Czy przy ewentualnym podziale majątku spółki pomiędzy tych dwóch wspólników, odzyskuje tę działkę ten co ją wnosił do spółki?
A co z inwestycjami na niej poczynionymi, jeśli mówimy o zakończeniu ‚współpracy’ dwóch osób w ramach spółki jawnej?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 16 marca, 2018 o 23:40

@Piotr
Dzięki za dobre i ważne pytania.
Pierwsze pytanie co wspólnik wnosi do spółki jawnej? Jeśli własność nieruchomości, to spółka staje się właścicielem nieruchomości.
A co przy rozstaniu wspólników? W teorii podział majątku spółki jawnej będzie wyglądał tak jak się wspólnicy porozumieją.
W praktyce przy zwaśnionych partnerach biznesowych idzie na zwarcie i sądowe podziały.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Tomek 5 czerwca, 2018 o 16:49

Dzień dobry,

a co w razie, gdy chciałbym wnieść aportem nieruchomość do spolki jawnej, która już istnieje od paru lat? Trzeba zmienić umowę u notariusza (umowę podpisaliśmy bez notariusza)?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 28 czerwca, 2018 o 10:21

@Tomek,
jest to jedna z opcji. Najdalej idąca i zgodna z prawem.
A jaki inny mieliście pomysł?

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: