Załóż spółkę jawną

Dlaczego warto założyć spółkę jawną?

Zbigniew Korsak        07 marca 2017        Komentarze (0)

Dlaczego warto założyć spółkę jawną?

Jeśli tu trafiłeś, to być może zastanawiasz się czy warto założyć spółkę jawną. Masz już gotowy pomysł na własny interes, wspólników. Myślisz nad tym w jaki sposób połączyć wasze siły, pomysły, doświadczenie i środki.

Spółka jawna może być dobra dla Ciebie ponieważ:

  1. Do zawarcia umowy spółki jawnej nie potrzebujesz notariusza. Możesz to zrobić ze wspólnikami na przysłowiowej kartce w kratkę.
  2. To samo dotyczy zmiany umowy spółki jawnej. Wystarczy zwykła forma pisemna.
  3. Spółka jawna może być podatnikiem czynnym VAT oraz podatnikiem VAT UE.
  4. Rejestracja spółki jawnej jest tania. Opłaty sądowe przy rejestracji w S24 to tylko 350 zł.
  5. Spółka jawna jest jednostką która  nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. W praktyce normalnie zawiera umowy, wystawia faktury, płaci rachunki.
  6. Prowadząc spółkę jawną nie musisz prowadzić pełnej księgowości. Wystarczy Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. Choć rzeczywistość nie jest tak piękna obok PKPiR Ty lub twój księgowy będzie musiał prowadzić kilka innych rejestrów i ewidencji. Zawsze to mniej, prościej i taniej niż pełna księgowość.
  7. Spółka jawna nie płaci podatku dochodowego. Płacą go jej wspólnicy. Jeśli są to osoby fizyczne, to mogą skorzystać z podatku liniowego 19 %.
  8. Zamykając spółkę jawną nie musisz przeprowadzać procesu likwidacji.

Na marginesie. Jeśli chcesz rejestrować spółkę jawną sam, proszę zastanów się kilka razy czy to dobry pomysł.

Dlaczego?

Wierzę w Twoją samodzielność i inteligencję. Masz całkiem sporą szansę, że przy dobrych wiatrach przepchniesz umowę przez KRS i nie pomylisz się w formularzach. Wynikiem tego będzie to że Sąd zarejestruje Ci spółkę.

Jednak….

Masz również spore szansę, że popełnisz kilka podstawowych błędów. Takich których można prosto uniknąć na starcie i przy tworzeniu umowy spółki. Ich wyniki dotkną Cię dopiero po latach, a może nawet dopiero po śmierci Twojego wspólnika.

Dla własnego dobra jeśli chcesz oszczędzić kilka złotych na prawniku, to przynajmniej skonsultuj z nim treść gotowej umowy spółki, przed jej wysłaniem do KRS. Oszczędzi Ci to sporo nerwów w przyszłości.

Zdjęcie – wieczorno-turystyczna inspiracja Robertem Capą. Tak wiem, obok zdjęcia Capy to nawet nie stało 😉

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: