Załóż spółkę jawną

Czy dwie spółki mogą tworzyć spółkę jawną?

Zbigniew Korsak        15 grudnia 2014        Komentarze (0)

Spółka jawna jest spółką osobową.

Dla prawnika oczywistość.

Nie prowadziłem badań, ale idę o zakład że zdecydowana większość spółek jawnych w Polsce to spółki osób fizycznych. Czyli takie w których wspólnikami są zwykli fizyczni i namacalni śmiertelnicy.

Dlaczego? Wynika to z plusów spółki jawnej. Prosta, bez notariusza, umowa możliwa do samodzielnego napisania i rejestracji w KRS, bez pełnej księgowości. To tylko kilka z zalet sp.j.

Zastanawiałem się kiedyś czy spółkę jawną mogą utworzyć inne spółki?

Moim zdaniem nie ma przeszkód. Sam spotykałem takie w których obok przysłowiowego Kowalskiego wspólnikiem sp.j. była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy to co zmienia?

Tak. Spółka jawna w której wspólnikiem jest osoba prawna, nie może korzystać z przywileju uproszczonej księgowości. Pisząc po ludzku nie skorzystasz ze wspólnikami z Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Czy coś więcej?

Nadal spółka, która jest wspólnikiem spółki jawnej odpowiada bez ograniczeń za jej długi.

Czy warto zawiązać taką spółkę, albo wejść do niej jako wspólnik?

To jest pytanie biznesowe. Od prawnej strony konstrukcja jest poprawna. Legalna. Dopuszczalna prawem. Czy ma sens? To jest uwarunkowane tym czym spółka ma się zajmować.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: