Załóż spółkę jawną

Co to jest KRS?

Zbigniew Korsak        11 lipca 2017        Komentarze (0)

Co to jest KRS?

Większość kolegów i koleżanek prawników ostatnio bardzo wylewnie udziela się na wszelkiego rodzaju portalach internetowych i w porach wieczornych przed budynkami sądów. Jednym z haseł przewodnich jest odmieniane przez przypadki KRS, o KRS, z KRS etc.

Co to jest ten KRS?

Krajowa Rada Sądownictwa.

Konstytucyjny organ naszego państwa, który ma określone uprawnienia i skład. Cała ostatnia zadyma i szał idzie właśnie o tą radę.

Krajowy Rejestr Sądowy.

Bardziej przyziemna i dla zwykłych prostych praktyków prawa jak ja, istotniejsza instytucja. Jeśli chcesz o niej przeczytać więcej koniecznie zajrzyj tu.

Jest to rejestr urzędowy.

Składa się z trzech rejestrów. Jednym z nich jest rejestr przedsiębiorców do którego wpisywane są spółki, w tym spółki jawne.

KRS prowadzi dokumentację rejestrową spółek w której przechowuje między innymi:

  • wnioski o wpis i zmianę oraz załączone do nich dokumenty;
  • postanowienia i zarządzenia sądu;
  • złożone sprawozdania finansowe;
  • inne dokumenty np.: zajęcia komornicze praw wspólników ze spółki;

Wielu przedsiębiorców nie lubi KRS. Próbując zarejestrować spółkę samodzielnie albo przeprowadzić przez niego zmiany w umowie, często odbijali się od ściany otrzymując zarządzenie o zwrocie wniosku.

Niestety formularze KRS są bardzo specyficzne. Dla zwykłego śmiertelnika mogą być niezrozumiałe i nieczytelne. Jeśli Cię to pocieszy są one mało czytelne również dla prawników. Jednak przez lata utarła się określona praktyka ich wypełniania. Jest ona w miarę odporna na kolejne nowelizacje przepisów, za którymi struktura i okienka formularzy nie zawsze nadążają.

Zwrot wniosku o wpis może być szczególnie dotkliwy, jeśli zależy Ci na szybkim wpisaniu zmian . Jeśli tak jest, to nie warto ryzykować samodzielnego składania dokumentów. Warto podeprzeć się pomocą prawnika.

Co ważne dokumentacja i akta KRS są jawne. Każdy śmiertelnik może je przeglądać, robić ich zdjęcia i notatki.

Przy okazji Krajowy Rejestr Sądowy to źródło wielu ciekawych informacji. Dla prawników działających w dochodzeniu  długów, to często jedno z pierwszych źródeł tak zwanego białego wywiadu [zbieranie informacji o dłużniku z powszechnie dostępnych źródeł]. W przeszłości gdy zdecydowanie więcej zajmowałem się egzekucjami komorniczymi, z akt KRS uzyskiwałem dla klientów i komorników bardzo przydatne informacje. Często bywały one przełomowe w procesie odzyskiwania należności.

Oto budynek jednego z sądów. Bez świeczek. Bez tłumu prawników.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: