Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Co to jest KRS?

Zbigniew Korsak11 lipca 20172 komentarze

Co to jest KRS?

Większość kolegów i koleżanek prawników ostatnio bardzo wylewnie udziela się na wszelkiego rodzaju portalach internetowych i w porach wieczornych przed budynkami sądów. Jednym z haseł przewodnich jest odmieniane przez przypadki KRS, o KRS, z KRS etc.

Co to jest ten KRS?

Krajowa Rada Sądownictwa.

Konstytucyjny organ naszego państwa, który ma określone uprawnienia i skład. Cała ostatnia zadyma i szał idzie właśnie o tą radę.

Krajowy Rejestr Sądowy.

Bardziej przyziemna i dla zwykłych prostych praktyków prawa jak ja, istotniejsza instytucja. Jeśli chcesz o niej przeczytać więcej koniecznie zajrzyj tu.

Jest to rejestr urzędowy.

Składa się z trzech rejestrów. Jednym z nich jest rejestr przedsiębiorców do którego wpisywane są spółki, w tym spółki jawne.

KRS prowadzi dokumentację rejestrową spółek w której przechowuje między innymi:

 • wnioski o wpis i zmianę oraz załączone do nich dokumenty;
 • postanowienia i zarządzenia sądu;
 • złożone sprawozdania finansowe;
 • inne dokumenty np.: zajęcia komornicze praw wspólników ze spółki;

Wielu przedsiębiorców nie lubi KRS. Próbując zarejestrować spółkę samodzielnie albo przeprowadzić przez niego zmiany w umowie, często odbijali się od ściany otrzymując zarządzenie o zwrocie wniosku.

Niestety formularze KRS są bardzo specyficzne. Dla zwykłego śmiertelnika mogą być niezrozumiałe i nieczytelne. Jeśli Cię to pocieszy są one mało czytelne również dla prawników. Jednak przez lata utarła się określona praktyka ich wypełniania. Jest ona w miarę odporna na kolejne nowelizacje przepisów, za którymi struktura i okienka formularzy nie zawsze nadążają.

Zwrot wniosku o wpis może być szczególnie dotkliwy, jeśli zależy Ci na szybkim wpisaniu zmian . Jeśli tak jest, to nie warto ryzykować samodzielnego składania dokumentów. Warto podeprzeć się pomocą prawnika.

Co ważne dokumentacja i akta KRS są jawne. Każdy śmiertelnik może je przeglądać, robić ich zdjęcia i notatki.

Przy okazji Krajowy Rejestr Sądowy to źródło wielu ciekawych informacji. Dla prawników działających w dochodzeniu  długów, to często jedno z pierwszych źródeł tak zwanego białego wywiadu [zbieranie informacji o dłużniku z powszechnie dostępnych źródeł]. W przeszłości gdy zdecydowanie więcej zajmowałem się egzekucjami komorniczymi, z akt KRS uzyskiwałem dla klientów i komorników bardzo przydatne informacje. Często bywały one przełomowe w procesie odzyskiwania należności.

Oto budynek jednego z sądów. Bez świeczek. Bez tłumu prawników.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Klaudia 6 marca, 2022 o 15:37

  Bardzo fajne wyjaśnienie dla osób dopiero zapoznających się z tą branżą 😉 pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Zbigniew Korsak 4 czerwca, 2022 o 10:32

  Dziękuję za komentarz.
  Pozdrawiam
  Zbigniew Korsak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: