Aport przedsiębiorstwa do spółki osobowej a …. leasingi.

Zbigniew Korsak        11 maja 2018        Komentarze (0)

Wydaje się, że z aportem przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie powinno być problemu.

Ot wspólnicy podejmują odpowiednie uchwały. Spółka osobowa nabywa przedsiębiorstwo [1]. W jego skład wchodzą przecież umowy. Logicznie ich stroną staje się teraz spółka.

Tyle piękna teoria składu przedsiębiorstwa i następstwa prawnego.

Każdy prawnik zajmujący się spółkami, przekształceniami i aportami (czyli wkładami) zderza się kiedyś z problemem umów leasingu… taki gospodarczo-prawniczy innym stan umysłu.

O co chodzi?

Jeśli planujesz aport przedsiębiorstwa,  czyli wniesienie takiego przedsiębiorstwa jako wkład, w tym do spółki jawnej , możesz się liczyć z problemem ,,przepisania” leasingu. Cudzysłów jest umyślny. Od strony prawnej nie ma czegoś takiego jak przepisanie umowy. Przepisać to można najwyżej tekst, albo pracę domową.

W umowach przenosi się prawa z umowy, w ostateczności  zawiera cesję.

Gdzie ten problem?

Leasingodawcy przy aportach robią problemy i stawiają przeszkody w przenoszeniu praw z umów leasingu. Ich zbójeckie prawo. Finansują zakup. Rzecz jest ich. Chcą mieć wpływ na to kto jest korzystającym.

Co możesz zrobić? I to jeszcze przed planowaniem aportu przedsiębiorstwa?

Po pierwsze powinieneś przejrzeć umowę leasingu, zawartą przez przedsiębiorstwa które  będzie przeniesione jako aport do spółki jawnej;

Po drugie warto zajrzeć do ogólnych warunków leasingu;

Czego tam szukać?

Tego jak umowa leasingu reguluje sprawę aportów? Bo to że reguluje jest pewne prawie na 100 %.

Z jakim problemem możesz się spotkać? między innymi:

  1. Wyłączenie możliwości aportu;
  2. Wymóg zgody leasingu na aport.

Dodatkowe atrakcje fundowane klientom przez firmy leasingowe to wymóg rejestracji aportu do spółki jawnej przez KRS. Bez tego uparcie fakturują na stare dane…

Jak wygląda skuteczność zmiany umowy spółki osobowej możesz przeczytać tu. O skuteczności aportu do spółki jawnej przeczytasz w kolejnym wpisie ; ).

A ty jakie masz doświadczenia z leasingami przy przepisywaniu umów?

 

 

 

[1] umowa przeniesienia własności przedsiębiorstwa musi być zawarta minimum z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Uwaga – pamiętaj, że skuteczność zmiany umowy spółki i aportu wygląda inaczej w spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S.A.)

Źródło zdjęcia: https://burst.shopify.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis: