Zbigniew Korsak

radca prawny

Prowadzę firmę. Tak jak ty. Dlatego na Twoje problemy patrzę jak przedsiębiorca. Doradzam oraz pomagam w realizacji pomysłów biznesowych. Od zakładania i rejestracji spółki, zmian organizacyjnych, negocjowania umów, przez zatrudnianie i zwalnianie pracowników, po reprezentację przed sądami, czy egzekwowanie długów...
[Więcej >>>]

Załóż spółkę jawną Strefa klienta Umów spotkanie

Aport przedsiębiorstwa do spółki osobowej a …. leasingi.

Zbigniew Korsak11 maja 20182 komentarze

Aport przedsiębiorstwa do spółki osobowej.
Nie powinno być problemu. A  leasing?

Wspólnicy podejmują odpowiednie uchwały. Spółka osobowa nabywa przedsiębiorstwo [1]. Przez aport. W jego skład wchodzą umowy. Także każdy leasing. Logicznie ich stroną staje się teraz spółka.

Tyle teoria składu przedsiębiorstwa. I następstwa prawnego. O podatkowym sprawach związanych z aportem możesz przeczytać tu.

Każdy prawnik zajmujący się spółkami, przekształceniami i aportami (czyli wkładami) zderza się kiedyś z problemem umów leasingu… taki gospodarczo-prawniczy innym stan umysłu.

O co chodzi?

Jeśli planujesz aport przedsiębiorstwa,  czyli wniesienie takiego przedsiębiorstwa jako wkład, w tym do spółki jawnej , możesz się liczyć z problemem ,,przepisania” leasingu. Cudzysłów jest umyślny. Od strony prawnej nie ma czegoś takiego jak przepisanie umowy. Przepisać to można najwyżej tekst, albo pracę domową.

W umowach przenosi się prawa z umowy, w ostateczności  zawiera cesję.

Gdzie ten problem?

Leasingodawcy przy aportach robią problemy i stawiają przeszkody w przenoszeniu praw z umów leasingu.

Ich zbójeckie prawo. Finansują zakup. Rzecz jest ich. Chcą mieć wpływ na to kto jest korzystającym.

Co możesz zrobić? I to jeszcze przed
planowaniem aportu przedsiębiorstwa?

Po pierwsze powinieneś przejrzeć umowę leasingu, zawartą przez przedsiębiorstwa które  będzie przeniesione jako aport do spółki jawnej;

Po drugie warto zajrzeć do ogólnych warunków leasingu;

Czego tam szukać?

Tego jak umowa leasingu reguluje sprawę aportów? Bo to że reguluje jest pewne prawie na 100 %.

Z jakim problemem możesz się spotkać? między innymi:

  1. Wyłączenie możliwości aportu;
  2. Wymóg zgody leasingu na aport.

Dodatkowe atrakcje fundowane klientom przez firmy leasingowe to wymóg rejestracji aportu do spółki jawnej przez KRS. Bez tego uparcie fakturują na stare dane…

Jak wygląda skuteczność zmiany umowy spółki osobowej możesz przeczytać tu. O skuteczności aportu do spółki jawnej przeczytasz w kolejnym wpisie ; ).

A ty jakie masz doświadczenia z leasingami przy przepisywaniu umów?

***

[1] umowa przeniesienia własności przedsiębiorstwa musi być zawarta minimum z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Uwaga – pamiętaj, że skuteczność zmiany umowy spółki i aportu wygląda inaczej w spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S.A.)

Źródło zdjęcia: https://burst.shopify.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 502 978 860e-mail: biuro@korsakradca.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. 4 września, 2018 o 17:42

Ach, firmy leasingowe to stan umysłu.

Kiedy jeszcze przekształcenie jdg w sp. z o.o. nie było tak rozpowszechnione i przekształciłem jednego pana w sp. z o.o. leasing uparcie stał na stanowisku, że będzie fakturował dalej byłego już przedsiębiorcę. Skończyło się tym, że po skierowaniu pozwu do sądu firma leasingowa w pierwszej czynności procesowej uznała pozew i grzecznie zaczęła fakturować spółkę, korygując poprzednie faktury. Nie uchroniło ich to przed kosztami postępowania, bo sąd słusznie zauważył, że od kilkunastu miesięcy byli głusi na oczywisty stan prawny.

A wyglądało to po prostu tak, jakby sprawa trafiła do prawnika dopiero jak pozew przyszedł… 🙂

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 października, 2018 o 13:03

Dobra akcja 🙂
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: